| Anonim161530 a întrebat:

Esp activat ajuta masina la plecarea din rampa?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu, ESP previne deraparea in virajele luate cu viteza prea mare. ASR se cheama sistemul care permite pornirea mai usoara de pe loc, fara ruperea aderentei.
La pornirea in rampa conteaza indemanarea soferului si sa iti tina frana de mana. Cu frana de mana defecta e cam dificil sa nu iti fuga masina la vale.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu, doar indemanarea soferului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, ESP asista doar la stabilitatea masinii, atunci cand are tendinta de a derapa.
Pentru plecarea in rampa sunt sistemele "auto hold", care nu lasa masina sa se duca in spate, pana sa accelerezi.