| Psycho777 a întrebat:

Salutare. imi poate spune cineva daca plecarea din rampa se poate face si cu o masina pe benzina doar din ambreaj? Mai am o dacie supernova pe benzina si sunt curios de acest lucru.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea cu mana de frana trasa ti picioarele pe ambriaj si frana, dai drumu putin la ambriaj pana tremura masina apoi scoti frana de mana si pleci cu frana de picior dandu-i drumu apoi accelerezi imediat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de mare e panta, dar probabil ti se va opri motorul daca nu accelerezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate se poate cu unele benzinare, dar nu-si are rostul deloc.
Eu conduc diferite motoare pe benzina, si cu nici una nu stau sa fac plecarea din rampa ca la scoala de soferi. Iau piciorul de pe frana (masina coboara 10-20cm) apoi fac plecarea din ambreaj + acceleratie. N-are nici un rost sa chinui masina. La diesel-uri merge fara probleme, dar la benzina e mult prea greu, si nu are nici un rost.
Daca vine unul in spatele tau prea aproape, nu te stresa din cauza lui: poti sa-i turtesti botul linistit, si sa-i ceri asigurarea, ca si in intersectii unde opresti, trebuie sa se pastreze o distanta intre masini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum doar din ambreiaj, adica fara sa apesi acceleratia? Naaaaaa, nu se poate fara sa accelerezi.

| Joker1958 a răspuns:

Depinde cat de abrupta e panta laughing e greu, daca nu imposibil, pe asa ceva am invatat si eu sa conduc si benzinarele chiar sunt sensibile la acceleratie si mor repede. Poti incerca dar sa fii singur pe drum si sa fii pregatit sa tragi repede frana de mana in caz ca opresti motorul. Bafta happy