| AndreeaDeea221998 a întrebat:

Îmi puteți recomanda un CD player compatibil cu Opel astra h? Cel original nu îmi recunoaște cd-urile, le da afară (dar problema nu este la cd-uri) și as vrea sa îl înlocuiesc. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E cam aiurea sa schimbi unitatea, iti ramane ecranul de sus cam inutil.
Se gasesc navigatii Android pentru Astra H:
https://www.aliexpress.com/......31897.html
Dar mie nu mi-ar trebui, arata ciudat cu ecran acolo jos, si nu cred ca se mai pupa cu comenzile de pe volan.
Eu am unitate CD 70 NAVI cu ecran color, aveam aceeasi problema (refuza cd-urile), dar am rezolvat-o foarte usor, curatand lentila de citire. Acum imi citeste rapid cd-urile, fac mp3-uri la viteza mare si nu am probleme.

| AndreeaDeea221998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate. M-am gândit sa îl schimb fiindcă efectiv am băgat și am scos cd-ul de cel puțin zece ori (fără sa exagerez) și tot CD ERROR (cd ce înainte cu o zi mergea fata nici o problema!). Și este destul de enervant. Dacă nu te deranjează, ce ai folosit pentru a curata lentila? Nu sunt atât de priceputa și prefer sa întreb chiar dacă ma fac de ras în loc sa stric ceva pe acolo laughing.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Pentru curatarea in sine am folosit un betisor de urechi si spirt sanitar, dar pentru demontarea unitatii trebuie doua tije speciale, plus demontarea capacului din spate. Trebuie ajutorul unui electronist auto, el o face rapid si sigur.
Am curatat unitatea undeva prin iarna trecuta, si inca nu am probleme, merge foarte bine.

| sierra1 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

NU contează cd-player-ul, importantă e intrearea usb și citire fișiere mp3

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice device e compatibil, doar să aibă lățimea/inălțimea egală cu cea a fantei din bord