Întrebare recomandată | vladut_1473 a întrebat:

imi spuneti si mie cum as putea sa leg un casetofon auto pe un tractor. Ma refer de unde as putea sai leg alimentarea. Se poate direct de pe baterie sau trebuie de altundeva.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca bateria este de 12V(sunt si care au baterie de 24V, sau 2 baterii), poti lega direct la baterie PLUSUL printr-o siguranta de 5-10A.(obligatorie).
MINUSUL e "masa" (corpul tractorului).

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În mod normal ai două plusuri care se leagă diferit pentru a evita descărcarea bateriei cât timp stă utilajul nefolosit.
Un plus cu consum foarte redus ( pentru memorie ) se leagă la un plus permanent, iar celălalt plus după cheia de contact.

| vladut_1473 explică (pentru Arthur):

Dar daca leg un plus dupa contact imi va merge casetofonu si cand tractoru este oprit si nu e pus contactu?

| Arthur a răspuns (pentru vladut_1473):

Nu, dacă vrei acest lucru îl legi printr-un întrerupător pe plusul permanent. Altfel se descarcă bateria în mod inutil.

| vladut_1473 explică (pentru Arthur):

Dar daca il inchid casetofonu cand opresc tractoru si nu m-ai lucru cu el un timp dc sa se descarce bateria ca el nu merge? Sa nu mai pun un intrerupator.

| Arthur a răspuns (pentru vladut_1473):

Aşa au fost concepute, cu două plusuri, tocmai pentru a preîntâmpina consumul inutil. Întrerupătorul casetofonului închide doar o parte din circuitul acestuia. Dacă bateria este mai slabă, este iarnă sau nu porneşti tractorul ceva mai multă vreme, apar probleme.

| vladut_1473 explică (pentru Arthur):

Ok,, multumesc!

| bozoglud a răspuns:

Nu ai cum

| OneLegion a răspuns:

Buna, poti sa iti cumperi un suport special pentru pus casetofon. Pui casetofonu in suport si il agati pe tractor. Funda big grin?