| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, condensatorul auto trebuie activat cumva sau pot sa-l conectez direct la baterie ca sa functioneze? Eu l-am conectat direct la baterie nu l-am mai activat cu rezistenta

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Problema lor este ca la incarcare care dureaza cateva milisecunde absoarbe foarte mult curent si in unele situatii iti poate arde siguranta.
Cu o rezistenta timpul de incarcare devine cateva secunde si nu o mai arde.
Teoretic condensatorul apoi ramane conectat 24 /24 el nu mai consuma curent odata incarcat.

3 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Daca nu ti-a ars siguranta e ok, nu mai are nevoie de rezistenta.

| IonutSxz explică (pentru KovacsB):

Nu s-a intamplat sa se arda nimic, el incarca normal. Sa inteleg ca el da randament, nu? Adica, l am activat cu bateria de la masina direct?

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Si nu se intampla nimic, el functioneaza normal.

| KovacsB a răspuns (pentru IonutSxz):

Problema lor este ca la incarcare care dureaza cateva milisecunde absoarbe foarte mult curent si in unele situatii iti poate arde siguranta.
Cu o rezistenta timpul de incarcare devine cateva secunde si nu o mai arde.
Teoretic condensatorul apoi ramane conectat 24 /24 el nu mai consuma curent odata incarcat.