| Antonniaa a întrebat:

Bună! In ce consta testul psihologic pentru examenul auto? Am căutat pe internet, dar nu gasesc ceva propriu zis. Îmi puteți spune, va rog, dacă știți? (Câteva modele de întrebări/ce se întâmpla mai exact acolo)

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am facut testul pe bune (traim in Romania). Am auzit ca ar fi inclusiv niste joculete cu pedale sau manete, in care iti este verificata coordonarea.
Eu abia la fisa pentru reinnoirea permisului am ajuns la un psihiatru pentru control, iar acesta mi-a pus cateva intrebari "fulger", ca sa vada daca stiu pe ce planeta sunt (data in care suntem, culoarea usii de la cabinet, si altele de genul).

| Drimmero a răspuns:

Traim in Romania, testul psihologic sau analizele medicale pentru scoala de soferi sunt o gluma, unii nici nu au vazut doctor cand s-au inscris, au primit niste acte deja stampilate, semnate de la oamenii din sediul scolii si gata, iar altii printre care si eu am trecut printr-un mic proces in sensul ca m-a dus instructorul la un centru medical care era in colaborare cu sediul scolii, am intrat la un medic generalist de acolo, m-a luat la intrebari daca am nu stiu ce boli, daca iau medicamente, i-am zis ca nu, m-a intrebat daca am luat pentru afectiuni psihiatrice, i-am zis ca nu, la care a dat o replica geniala pe care o tin minte si acum "pai ce dracu sa ai tu ca esti tanar, n-ai ce boli sa ai acum", apoi m-a pus sa ma uit la un panou d-ala cu litere pentru ochi, m-a pus sa citesc randurile mai mici stand la o anumita distanta, le-am vazut foarte bine, apoi m-a pus tot de la distanta sa ma uit la un panou unde erau 2 coloane colorate verde si rosu cu niste cifre pe ele, trebuia sa disting cifrele de acolo, fara probleme si m-a mai pus sa vad ceva imagini si sa zic ce sunt alea, ceva de gradinita oricum, se trec fara probleme daca nu ai autism, mi-a stampilat pe acolo, mi-a semnat si aia a fost, am primit calificativul "apt" la dosar, asta a fost pe atunci, acum nu stiu daca sunt teste mai riguroase dar cel mai probabil nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Un joculet cu o maneta si pedale ca sa iti vada coordonarea, ceva test de iq si unul de personalitate parca. N-ai cum sa il pici.

| haileewatson a răspuns:

Vrea sa se asigure ca nu ai tendinte sinucigase si daca te urci la volan nu vei omori pe nimeni.

| anonimuIl a răspuns:

E un test simplu pe care îl dai.

| adinaTPU a răspuns:

Buna,
Testul psihologic se face odata cu celelalte din cadrul examenului medical (ai o lista aici: https://www.odat.ro/......misului/). Intri in cabinetul doctorului, iti pune cateva intrebari banale, niste foi pe care sa interpretezi niste desene cu patrate sau dungi, important este sa fii relaxata. Este ca la medicina muncii de la serviciu, vei trece fara probleme. Bine, acum nu stiu cati ani ai, dar ideea e ca te vei mai "lovi" de asemenea teste, sunt usoare.