| Raul_Raul_1995_ZzQF a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva sa aflu coldul casetofonului 4000 RDS? Este vorba de un Ford Focus, am dat jos bateria si cand am pus-o la loc imi cere codul si mu il am.
XS6F-18K876FA
M017981
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Am un calculator pe baza de algoritmi iar pe seria ta mi-a dat: 2467. Sa-mi zici daca merge.

| Raul_Raul_1995_ZzQF explică (pentru 4ndr33y):

Mulțumesc frumos, asa este codul.

| 4ndr33y a răspuns (pentru Raul_Raul_1995_ZzQF):

Foarte bine, sa ti-l notezi pe o hartie undeva. Eu am seria M care e disponobil doar la reprezentanta contra cost noroc ca il am inscriptionat pe unul dintre manuale. Ford Fusion 2010.

| relian a răspuns (pentru 4ndr33y):

Pai cum adica codu tau e la reprezentanta, adica daca nul ai nul poti afla? Pe a celui care a intrebat cum de l-ai aflat? Eram doara curios, si eu am avut odata problema asta dar nu am gasit pe cineva sa poata afla, decat la dealer.Sunt curios tu cum de ai aflat.Si de ce nu poti afla in cazul tau? Iara astia mai fac astfel de radiouri cu cod? Din ce am vazut dupa 2005 cel putin eu asa vad masinile dupa 2005 nu mai au cod, au renuntat la magaria asta sa puna cod la radio.Mie mi se pare o tampenie sa pui cod la radio, dar probabil pe vremuri era o chestie cool nu stiu zic si eu, ma mira ca fordu pune cod la radio la masini noi.

| 4ndr33y a răspuns (pentru relian):

Toate au cod anti furt. Cand unitatea ramane fara energie electrica, se blocheaza. Codurile de la seria M poti fi calculate cu niste aplicatii, vodurile de la seriile V, nu mai sunt calculate pe baza de algoritmi. Fordul meu e din 2009 si are protectie. Cand cumperi masina noua, iti da codul odata cu manualele, chestia e ca daca o iei la mana a 2-a iar vechiul proprietar nu-ti da codul, trebuie sa te duci la reprezentanta.

| relian a răspuns (pentru 4ndr33y):

Eu sunt in America dar nu am mai vazut nici o masina care sa aiba cod la radio dupa 2005. Oamenii sau saturat de magaria aia cu coduri, probabil unia au reclamat si nu au mai facut.Alea sub 2005 da aveau dar nu toate,aveau alea mai scumpe, ca dracu, pai masina scumpa cumpara un om care doreste sa fie comod, daca se intampla ceva ala greseste codu, sau cei aia sa bag cod magari, iti vine draci si dai cu el de pamantlaughing mie mi se pare tampenie ca radioul sa aiba cod.Bine ca lau scos.Fordururile in america nici nu aveau asa ceva nici inaintelaughing poate depinde de continent, de ce la place la oameni, tot ce se poate.
Uite am o masina nou audi a6 pai ce are cod? n-are frate nici un cod, audi a scos toate codurile din 2005 si bine a facut.
Ma gandeam ca poti afla tu codu asa simplu, am avut si eu podata problema, inainte am avut un audi tot a6 dar din 2000 ala cu cod, nu am avut codu, am schimbat betria dupa mai asculta radio laughing a trebuie sa merg la dealer sa mi-l dea, am incercat sa gasesc pe cineva dar nimic. Daca nu e pe ebay asa ceva inseamna ca nu se poate.
Si nu inteleg de ce ar avea cod antifurtlaughing daca e sati intre cineva in masina tio fura cu totu nu vine ala doara sa iti ia radiolaughing plus de asta sa scoti radio trebuie sa spargi destule platice, te lasi pagubas.

6 răspunsuri:
| Claudiu0595 a răspuns:

Salut iti voi da o lista din coduri care sa le poti incerca
Sau alta varianta de a trece de cod :
Porniți radioul și cuvântul CODE ar trebui să apară pe ecran

Apăsați repetat butonul 1 până când se afișează prima cifră corectă a codului.
Apăsați repetat butonul 2 până când se afișează a doua cifră corectă a codului.
Apăsați repetat butonul 3 până când se afișează a treia cifră corectă a codului.
Apăsați repetat butonul 4 până când este afișată a patra cifră corectă a codului.
Odată ce codul e furnizat este afișat pe ecranulradioului
Cu placere si fundita daca se poate!