| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Buna, mergeam azi cu mașina tatălui meu, pe autostada (Un VW Phaeton prima generatie) 3.0 diesel, aveam cam 180-190 km/h când o fata cu un polo a intrat pe banda doi, fără sa se asigure, iar când m-a văzut ca vin a pus frâna brusc (Cred ca s-a speriat) eu reușisem sa încetinesc, am pus o frâna de credeam ca pleacă rotile de sub mașina, acum, la viteze mai mari, dacă apăs cât De puțin frâna se aude ca o bătaie, ca și cum se lovește ceva, ce ar putea fi? Înainte de faza scrisă mai sus nu se auzea (Discuri, plăcute, schimbate recent) acum 2500 km, nu sunt uzate

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

De obicei pe masinile bune nu se simte. Problema e ca te vei invata sa mergi cu viteza si nu in toate cazurile poti face asta. Este doar un sfat de la un sofer cu experienta. Scuze ca nu-ti raspund la subiectul intrebarii.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Itu spun doar ca viteza cu care circulai era foarte mare.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru darrio2007):

E ok. pe mașina asta nu se simte

| suntserios a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Sa stii ca nu asta e problema ca se simte sau nu.
Gandeste te ca polo ala era cu 2m mai infata. Il face praf. Lucru care nu se intampla daca mergeai legal.

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Nu, nu e deloc "ok". Faptul că o mașină poate să meargă lejer cu 200 km/h nu înseamnă că este ok să mergi cu 200km/h.

Și-ți mai spun ceva. Poate la mers nu se simte. Dar la un impact cu siguranță se simte exact la fel ca în orice altă mașină. Adică te faci pilaf.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru suntserios):

Pe porțiunea unde am fost era viteza legală, nu eram pe teritoriul României. Autobanda Germania.

| AndreiAndrei260111 explică (pentru darrio2007):

E cel mai bun sfat happy

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

De obicei pe masinile bune nu se simte. Problema e ca te vei invata sa mergi cu viteza si nu in toate cazurile poti face asta. Este doar un sfat de la un sofer cu experienta. Scuze ca nu-ti raspund la subiectul intrebarii.

Bula
| Bula a răspuns:

A fost sunetul clantanitului oaselor Mortii, care te-a urmarit la aceea viteza.
Poate, sirena politiei se auzea mai placut decat cel al unei tamponari...

Si tu te gandesti ce face zgomot la aceea viteza, nu la consecinte posibile?

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Bula):

Pe porțiunea unde am fost era viteza legală, nu eram pe teritoriul României. Autobanda Germania. Deci eu practic nu am încălcat legea. Majoritatea circula 150-170-200-250

| Bula a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Cand ORICE masinarie (mecanism) incepe sa scoata sunete neobisnuite, IMEDIAT trebuie luate masuri de precautie: incetinirea turatiei /vitezei sau chiar oprirea, mai ales daca zgomotele sunt de natura pocniturilor, scrasnetelor, bubuiturilor, care denota o deformare sau chiar rupere mecanica!
Asemenea sunete sunt urmate de ruperea unor piese solicitate care, la viteza mare, pot fi fatale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine stie, so fi blocat o placuta, so fi strambat un disk

| Username272 a răspuns:

Du-te cu mașina la o verificare în service o să îți spun cei de acolo Ce are Nu te las după ăștia de aici nu o să găsești pe aici mecanici