| paulp a întrebat:

Polo 9n 2012. Mi s-a aprins martorul in bord de la sistemul de franare care arata cam asa: (O). Din cate stiu eu masina mea nu are senzor de placute de frana uzate, deci m-am gandit ca e de la lichidul de frana care a scazut sub minim. Verificat - arata asa: https://i.imgur.com/UJ1tsfI.jpg dar cand deschiz capacul e pana sus. Placutele + lichidul au fost schimbate de putin peste 1 an de zile - nu am facut mai mult de 3000 km cu ea de atunci. Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Din cate sti tu nu are sensori,dar stii sigur asta?
Semnul ala ce culoare are,rosu sau galben? Paranteza aia este cu linie continua sau discontinua? Cercul ala din paranteza are ceva in interior ori este gol?

In cercul ala poate sa scrie ceva,gen ABS,sau! iar daca este cerc gol,atun ci parantesele alea ar trebuie sa fie linie punctata ceva de genul asta.

-Fluid la frane si frana de mana baie semnul ala rosu si in mijloc semnul!
-Semnul ala galben si in mijloc ABS e de la sensorul de abs,este defect sau cu pilitura pe el, la fiecare roata ai un sensor de abs.
-Semnul galben si paranteza punctata aia e de la placutele de frana.

Vad ai internet, in afara sa pui intrebari pe TPU mai stii sa cauti si altceva pe netu asta?
De Google ai auzit? Ei daca ai auzit scrie acolo lumini de avertizare la vw, sau vw warning lights si iti arata poze cu toate luminile de la bord si ce inseamna fiecare

Mai cautati si singuri, nu mai asteptati de la altii totu, nu-i de mirare ca pentru vo gandesc altii in locul vostru laughing

| Alexandrionelu a răspuns:

Încearcă sa completezi cu lichid de frâna, dot4, dacă nu ma înșel. Ar trebui sa dispară martorul. Dacă nu îți reapare foarte curând, nu e nimic grav. Dacă îți reapare, înseamnă că pierzi lichid pe undeva și trebuie sa rezolvi problema.

| paulp explică (pentru Alexandrionelu):

Tocmai ce ziceam ca e pana sus lichidul chiar daca dinafara pare ca e sub minim (in poza)...