| ionut9908 a întrebat:

Pot lega la casetofon două boxe în serie? Casetofonul are 15x4 w, iar boxele au 5 şi 8 wați.

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Se pot lega in serie fara probleme, dar si in paralel, incearca ambele variante si vezi cum se aude mai bine.

| ionut9908 explică (pentru Raducons):

Am nevoie de legare în serie. Mersi pentru răspuns.

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Se poate pe naiba. Nu puterea este cea mai importanta in acest caz ci IMPEDANTA difuzoarelor respective. In primul rand ca este 4x15W asta inseamna 4 canale cu puterea de 15W fiecare. Conteaza foarte mult impedanta pe care se obtin cei 15W. Daca e de 4 ohmi poti lega 2 difuzoare de 4 ohmi in serie dar NU in paralel ca vei avea doar 2 ohmi (in serie ai 8) si distrugi amplificatorul.
Sfatul meu e sa nu umbli cu improvizatii si sa pui un singur difuzor pe fiecare canal de impedanta si putere corespunzatoare.