| mariusinho998 a întrebat:

Am pus pe un casetofon de 25w două boxe de 40w rms însă am observat cand dau bass si dau casetofonul destul de tare incep sa baraie (asa se intampla si cu celelalte boxe). Credeti ca le am legat invers sau problema e la casetofon?

6 răspunsuri:
| DorelExpertu a răspuns:

E casetofonul (playerul) de vina, are distorsiuni(intuiesc ca e un model vechi, ceva oem), si e prea slab pentru acele boxe motiv pentru care apar problemele precizate de tine.

| mariusinho998 explică (pentru DorelExpertu):

Nu e original. vechiul proprietar l-a schimbat. am cautat modelul pe internet si costa undeva la 20 de euro deci nu este un casetofon f performant. Sper doar ca am legat boxele bine

| mariusinho998 explică (pentru DorelExpertu):

Nu e casetofonul original. Vechiul proprietar l-a cumpărat. Costa cam 20 de euro deci nu e mare lucru. Aceeași problemă o aveam si cu vechile boxe dar parca cu astea se aude mai bine si mai clar însă tot baraie la volum mare. Mie imi era teamă să nu fi legat boxele gresit

| xerxes1 a răspuns (pentru mariusinho998):

Casetofonul este de vina.

| DorelExpertu a răspuns (pentru mariusinho998):

E clar, la banii aia nu te astepta sa ai calitate.
Am avut si eu ceva de aceeasi bani, si tot intampinam probleme de acest gen.
Sfatul meu e sa te axezi pe ceva de firma, mai recunoscuta, Sony, alpine, pionner, etc. vei observa o imbunatatire semnificativa fata de actualul player.

| sir sanjei a răspuns:

Problema ta este atat de la casetofon cat si de la difuzoare.
Atunci cand vrei sa construiesti un sistem audio, trebuie sa iei in calcul mai multi factori.
1. Puterea pe fiecare iesire a casetofonului
2. impedanta casetofonului
3. Firma casetofonului.
La difuzoare trebuie sa te asiguri ca respecti impedanta casetofonului, puterea difuzoarelor trebuie sa fie unpic mai mare decat puterea casetofonului si cel mai important, daca vrei un sunet bun si clar, trebuie sa mergi pe difuzoare calitative.