| Tudurean_Alex_1996 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o bicicleta noua, am reglat rotile si dintr-o data frana din spate a inceput sa nu mai tina, imi poate spune cineva care ar putea fi cauza?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Am patit-o si eu.
Daca reglajele sunt bine facute dar nu tine frana mai mult ca sigur ai murdarit discul cu ceva unsuros.
Curata discul cu alcool izopropilic, da jos placutele curata-le cu smirghel si ardele pe aragaz nitel sa se duca unsoarea din ele.
Un amic specialist in biciclete mi-a dat pontul asta si la mine a functionat.
Uita-te si ce zic altii despre metoda asta:
https://www.ciclism.ro/forums/topic/3811-nu-imi-mai-tine-frana-pe-disc/
https://www.dirtbike.ro/......-pe-disc-/

| Tudurean_Alex_1996 explică (pentru danbnz):

Placutele nu au fost unse cu nimic stiu asta sigur pentru ca nu as fi avut cu ce dar multumesc pentru sfat

| cfrtobias a răspuns:

Pai ce frane ai V? daca da poate n-ai strans cu imbus destul frana

| Tudurean_Alex_1996 explică (pentru cfrtobias):

Frane pe disc toate suruburile sunt stranse