| lilskies a întrebat:

Bună seara, abia ce am luat carnetul si vreau să-mi cumpăr o mașină dar nu manuala, mi pare se un chin pentru un începător, imi este foarte greu sa ma adaptez cu ea si vreau să-mi iau o automată. Ce părere aveți și as dori dacă se poate să-mi spuneți si niște avantaje/dejavantaje manuală, automată, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua in considerare ce spune scarface, este sofer doar de cativa anisori si nu are experinta cine stie ce.
Am sofat, dupa cum am spus mai sus, o masina manuala timp de 10 ani si de atunci sofez numai automate. Nu-i diferenta mare intre ele, fiindca noua generatie de masini automate cu modul sportiv, sunt chiar mai iuti decat cele manuale.

Dar vulpea cand nu ajunge la strugurii dulci, spune ca oricum nu-i vrea, ca stie ca-s acri, asa si cu astia care declara ca esti sofer adevarat, doar daca sofezi o manuala, fiindca ei nu au pus niciodata mana pe o masina automata de ultima generatie, ca sa simta diferenta.
Nu masina manuala sau automata te face un sofer adevarat, ci indemanarea de a conduce o masina, indiferent de tipul ei. Iar cei care nu fac accidente, chiar sunt soferi foarte buni, pentru ca-i extrem de vigilenti si anticipeaza miascarile celorlalti soferi, evitand coliziunile. Acela ese un sofer adevarat, cel care nu face accidente, deloc!

| lilskies explică (pentru Violleta2022):

Sa știi că nu vreau să iau automată și din cauza vorbelor ca prieteni mei zic ca nu știu să conduc sau că-s femeie dacă îmi iau automată

| Violleta2022 a răspuns (pentru lilskies):

Nu-ti fa probleme, prietenii tai sunt snobi si evident ca nu vor sa ai o masina mai buna ca ei, de aceea te descurajeaza si te jignesc, ca sa te manipuleze sa faci cum vor ei.
Noi toti sofam masini automate de ultima generatie, cu modul sportiv, care-s mult mai scumpe si mai performante ca manualele. dar prietenii tai nu au habar ce-s acelea, fiindca nu-si pot permite masinii de peste $100.000 ca sa o sofeze, de aceea nu stiu nici performantele acestor masini.

Ti-am mai explicat cum sta treaba cu "soferul adevarat".
Nu-i ala care conduce masina manuala, ci ala care NU are accidente de nici un fel, fiind vigilent si evitand absolut orice accident.

Am un singur sfat sa-ti dau: tu i-ati masina pe care o doresti si arata-le ca nu-ti pasa de influenta lor rautacioasa.
Nu uita: prietenii adevarati nu te jignesc niciodata!

9 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Ca incepator nu lua o masina scumpa, si o automata ieftina SH cand te lasa cutia... probabil dai masina cu totul. Ia ce consideri ca e mai ok pentru tine, si manuale are avantaje si automate are.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te simti confortabil cu masina manuala, cu ambreiajul si schimbatorul de viteze, ia-ti o masina automata, care-i doar un pic mai lenesa, decat cea manuala, dar mult mai confortabil de sofat.
Vorbesc in cunostinta de cauza, sofand vreo 10 ani masina manuala si peste 20 de ani, masini automate.
Ultimile generatii de masini automate, in special cele cu still sportiv incorporat, sunt foarte nervoase si iuti, la fel ca cele manuale, care-s foarte prompte in comenzi.
Sincer, ambele masini au cam aceleasi performante in zilele noastre, diferenta ramane de pret, unde masinile manuale sunt mult mai ieftine decat cele automate.

| Sofer a răspuns:

Pe manuala devii șofer adevărat.

| DaniTDCI a răspuns:

De ce sa ti se para un chin? din potriva, tu acum te formezi pe viitor, ar trebui ca in tot acest timp sa conduci masina manuala, daca nu esti in stare sa te descurci cu o cutie manuala, stai acasa atunci.

| Flavyuseduard a răspuns:

Ia una manuala putin puternica si ai sa vezi senzatia care automata nu o are

| suntserios a răspuns (pentru Flavyuseduard):

Adica senzația aia de durere in picior cand tot freci ambreiajul prin orasele din ce in ce mai aglomerate?

| YuliaNNN a răspuns:

Vezi sa nu faci suta de metri garduri cu masina straight face