| anonim_4396 a întrebat:

Prima mașina sa fie automata sau manuala pentru un șofer începător?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Manuala asta este tipul de cutie care defineste un sofer adevarat, cand inveti pe asta poti trece la automata!
Cum spunea un amic de-al meu cutia automata este pentru handicapati, sa nu se supere nimeni dar cam asa e.
Desigur ca cutia automata este mai rafinata, mai precisa, mai rapida mai mai la toate capitolele dar vreau sa vad pitipoane de astea stapanind masini cu sute de cai si ele sa schimbe treptele in H happy
Deci cum ziceam ca sa te rutinezi incepe pe manuala apoi cand schimbi masina alece ce cutie automata vrei tu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Manuala. Daca nu inveti de la început cu ambreiajul e mai greu pe urma

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Manuala pentru simplul motiv ca, daca iei automata, nu vei mai invata niciodata cum e cu ambreiajul.
Lucrul cu ambreiajul e cea mai grea parte a soferiei. Daca te obisnuiesti din start fara el, cand vei incerca sa conduci o manuala dupa cateva luni de "debut" in trafic cu automata, te-ai simti ca si cum ai da BAC-ul in araba, dupa ce ai facut materiile in romana.

| relian a răspuns:

Daca iei automata,nu o sa iti mai trebuiasca veci manuala laughing si spune cineva nu o sa mai stii cu ambreajul,dar cui pasa de ambreaj,viitorul suna altfel,ambreajele or sa dispara,adica pedalele de ambreaj mai exact.

Deci ca esti incepator sau profesionist mergi inainte,adica automata laughing
Ai vazut pana si tirurile gata sau dus alea manuale,la revedere,lea trecut vremea.
Nu vad de ce unia stagneaza, banui ca ei nu au mers niciodata cu una automata de aia spun manuala.
Ar fi bine sa dea raspunsuri cei care au folosit si folosesc ambele masini.
Eu iti spun automata, pentru ca asta e viitoru, mergem inainte nu inapoi.
Masina manuala nu mai poate nimic in fata astora automate, nu e mai buna la absolut nici un capitol, este depasita total.

| Frank51 a răspuns:

Oricum dorește soferul, pentru ca el conduce si el trebuie sa fie satisfăcut.

| Sofer a răspuns:

Pare mai misto automata dar senzatia care ti-o da manuala e unica. Manuala sa iei.

| Panamax a răspuns:

Automata.Te poti concentra mai bine pe condus.

| CleanHeart a răspuns:

Eu prefer sa fie cu cutie automata, mi se pare mult mai lejer sa o conduc, dar e bine sa te stii si pe manuala, depinde de fiecare om ce doreste si cum se simte mai bine cand o conduce.

| Alexandrionelu a răspuns:

De la manuala la automata e ușor sa treci, invers este mult mai greu. Cunosc persoane care au început cu automata, au experienta de peste 10 ani și tot nu pot conduce o manuala.
Nu zic ca automatele sunt rele, zic doar ca dacă începi asa, este posibil sa continui sa conduci doar automate toată viata.

| Cristea468 a răspuns:

Manuală bro, cea mai buna alegere pentru inceput, si eu sunt incepator, dar nu se compara masina manuală cu cea automată!