| Sonny1994 a întrebat:

Am o nelamurire...cum alimentez(ulei + benzina) un scuter aprilia sr 50 r din 2004? Este in 2T si are doua rezervoare unul pentru benzina iar altul pentru ulei...Acolo unde se baga benzina trebuie benzina cu ulei sau simpla doar benzina? Si de exemplu in rezervorul de benzina bag 2 litri de benzina in cel pentru ulei cat ulei bag? Va rog ajutati-ma! Dau funda

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

In cel de benzina bagi doar benzina, in cel de ulei bagi cam 1L si in mod normal mergi cam 1000Km cu 1L de ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagi cat vrei in rezervoare.Cand mereg isi face amestecul cat trebuie.Nu conteaza cat ulei bagi doar sa fie de culoarea potrivita. Cand merge isi face amestecul potrivit.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

1. In rezervorul de benzina, trebuie sa pui numai benzina, de preferinta cu cifra octanica ridicata 98-100. 2 In rezervorul de ulei pui numai si numai ulei, sintetic 100 %, nu altfel de ulei, Motul 800 2 T 100 % sintetic, Castrol 2T 100 % sintetic, Repsol 2T 100 % sintetic! De regula intra cam 1, 2 litri, dar este suficient cand ai cumparat un litru poti sa-l pui pe tot in rezervor. De acolo uleiul pleaca printr-un tub de plastic catre carburator prin intermediul unei pompe de ulei(montata in spatele rotorului), din pompa pleaca prin alt tub de plastic in carburator unde are loc amestecul, benzina, aer, ulei. De preferinta este bine sa te mai uiti din cand in cand la nivelul uleiului in rezervor si sa nu astepti sa ti se aprinda becul rosu. Nu pune uleiuri semisintetice, minerale si alte uleiuri in rezervor si nici sa completezi cu astfel de uleiuri deoarece risti sa gripezi motorul!