| Alex9_4287 a întrebat:

Buna seara, am si eu un Ford Mondeo 1.8 benzina din 2006, azi am fost la magazinul de piese si pe baza talonului am luat ulei Castrol Magnetic 5w-40 c3 desi in carte imi cere a3/b3 cei de la magazin au zis ca asta e cel bun. Credeti ca motorul va avea probleme daca il folosesc?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

5w-40 c3, este un ulei f bun, un ulei sintetic, deci motorul ta v-a functiona fara probleme.

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Este mai bun
ACEA A3/B3- uleiuri foarte stabile folosite la motoare pe benzina si diesel de autocamioane. Acest tip de ulei se schimba la intervale mai mari de timp si este folosit la masini mai vechi.
ACEA C3- uleiuri folosite la motoare diesel ce sunt echipate cu filtru de particule si catalizator pe 3 cai precum si la motoare de inalta performanta pe benzina.