| IonutSxz a întrebat:

Salutare TPU, funda primeste cel care imi spune ce ulei de motor sa folosesc pentru un VW Golf 4 1.6 16V, mananca de moarte si in carte zice ca 1L/1000 km dar cred ca mai mult... ce-mi sugerati? Folosesc Castrol 10W-40W universal diesel-benzina

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Poti incerca sa folosesti si alt ulei.
Uleiurile in functie de producator sunt destul de diferite intre ele.
10W40 este un ulei mai ieftin ca sa zic asa.Incearca Divinol, Liqui Moly 5W40 sau chiar 5W30.
Trebuie sa descarci fisa tehnica si sa verifici vascozitatea la 100 de grade.
Castrol m-as feri de el deoarece este cel mai contrafacut ulei din lume.
Am avut un 1, 8 tsi si Castrol imi consuma destul de mult, am folosit Aral, Divinol si Liqui Moly cu rezultate foarte bune.
Cu Liqui Moly toptec4200 nu trecea de 0, 5 l la 10.000 km la 450.000 km.
Cu Castrol 5W30 long life ziceai ca merg 50%cu ulei amestec.
Iar ulei sa cumperi de la cele mai mari magazine E piesa de exemplu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate trebuie sa o duci in servis sa o vada ei o avea ceva sau trebuie reglata aici nu stim, dar in servis aceia stiu, ce marca este masina?

| IonutSxz explică (pentru anonim_4396):

Vw golf 4 1.6 16v, am fost si au zis ca e de la motor de mananca asa ulei

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutSxz):

Atunci nu ai ce sa i faci, e veche masina vinde o si i ati ceva nou

| Robertandrei4858 a răspuns:

Eu zic sa folosești în continuare Castrol, dacă pana acum a mers bine cu acel ulei fără nici un fel de problema nu înțeleg de ce ai vrea sa îl schimbi. Legat de consum, este putin cam mare, poate e ceva problema la ea.

| IonutSxz explică (pentru Robertandrei4858):

Pai aia zic ca poate de la ulei consuma mult... si poate e ceva mai bun decat castrol

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru IonutSxz):

Uleiul se apreciază in funcție de vâscozitate si punct de congelare, nu în funcție de culoare. Poti încerca ceva de mai proasta calitate dar riști sa iti strici mașina.