| GabrielDenis a întrebat:

Bună seara am un bmw e90 din 2006 și temperatura apei se ridica la 110 grade e normal?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este deloc normal. Practic apa fierbe de la 100 de grade. Service.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Trebuie verificata urgent instalatia de racire. Nu mai circula cu ea pana nu rezolvi, ca strici motorul.

| relian a răspuns:

Daca ai un ceas la bord unde arata temperatura apei si are si gradatii si numerotate, atunci acul trebuie sa urce de la zero si sa se opreasca exact la mijlocul ceasului, nu stiu ce numere ai tu acolo, dar la mijloc acolo trebuie sa crape laughing sa crape acu nu motoru laughing.

Eu asa am citit in manualul msinilor, la orice masina, nu conteaza acul ala acolo trebuie sa se pozitioneze dupa ceva timp de functionarea a motorului.

Daca trece peste jumate si urca, treaba nu-i buna, ai putea avea probleme cu termostatu, asta trebuie verificat prima data.

La mine la BMW nici nu am ceas sa arate tem la apa laughing iar la care am avut ceas avea doara gradatii si fabricantu asa scrie in cartea masinii, la jumate trebuie sa moara acu ala atita timp cit conduci.

Daca la tine sitn si cifre si la mijloc e 110 atunci e in regula, daca la mijloc este alta cifra in cazul asta nu-i de bine.

Apropoo de termostat daca il schimbi, scoate pe al tau, pe ele este scris la ce temp functioneaza, ori deschide, sa stii sa cumperi tot unu la fel.

Pt ca uneori si la reprezentanta aia is confuzi, sau facut modele cu diverse temperaturi, deci sa pui ceva corect, ori scoti inainte, ori dupa ce cumperi, scoti pe al tau, verifici inainte sa fie la fel apoi instalezi pe ala nou.
In caz ca ai cumparat unu cu alta temperatura sa il poti duse sa-l schimbi.
Ia ce crezi ca e bun din ce am spus, asta daca crezi ca am spus ceva bun.
Eu zic ce spune manualul unei masini sau fabrica.