| anonim1 a întrebat:

Am un ford focus din 2001, diesel,285 mii km si cu uleiul (ford 5w30) imi bateau tachetii la pornire cam 5-6 secunde, batea parca fier pe fier ceva.Am fost la un mecanic, i-am spus problema si mi-a bagat castrol magnatec 10w40 si tachetii nu mai bat la pornire.Dar pe net am citit ca la ford se pune doar 5w30 specificatii a1/a5 iar castrol care il am are specificatia a4 Se va strica masina daca merge cu uleiul asta CASTROL 10w40

3 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Ţi l-a băgat să nu mai ai bătaia, când se va uza(uleiul)bătaia va reveni.

| manuel72 a răspuns:

Nu se strica, e doar putin mai vascos, atata tot.

| ciprian145 a răspuns:

Nu cred ca se va strica