| anonim1 a întrebat:

Salutari! Am un ford focus din 2001, diesel, 285 mii km si cu uleiul (ford 5w30) imi bateau tachetii la pornire cam 5-6 secunde, batea parca fier pe fier ceva.Am fost la un mecanic, i-am spus problema si mi-a bagat castrol magnatec 10w40 si tachetii nu mai bat la pornire.Dar pe net am citit ca la ford se pune doar 5w30 specificatii a1/a5 iar castrol care il am are specificatia a4 Se va strica masina daca merge cu uleiul asta CASTROL 10w40

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice mecanic cand pune un ulei in masina il pune la indemanarea lui nu toti stiu ca e un ulei specific pentru motorul x sa zicem. Cel mai recomandat e sa vezi manualul masinii unde zice ce tip de ulei trebuie si cand il schimbi data viitoare duci si bidonul de ulei cumparat de tine asa iti ia mai putin pentru ca nu pune uleiul lui.

| mgtow a răspuns:

La motoarele sub 1.9 de obicei se pune 5w30.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai pe cine da vina acum! drum bun! iti dai seama ca nu e prima masina a ta pe care o face, inseamna ca n-ai incredere in el

| Maioru a răspuns:

Ai tachetii foarte uzati din cauza uleiului de motor necalitativ, acestia sunt hidraulici si exista doua modalitati de a scapa de zgomotul care te deranjeaza.1.pui un ulei de motor cu vascozitate mai mare(mai gros)2.schimbi tachetii dar te costa mai mult.Alege deci...

| maturgrizonat a răspuns:

Nu strici motorul, 10w40 este ceva mai vascos fata de 5w30 si mai potrivit pentru un motor uzat.