| Seby80 a întrebat:

Buna seara, detin un Kawasaki kx250f, model 2009. Si cand fac frana de motor, da niste rateuri, nu stiu de ce. Si daca are efecte negative asupra rezistentei in timp a motocicletei.

Răspuns Câştigător
| Paizan_David_1993 a răspuns:

Salut. este perfect normal la modelul tau de motor. uita-te si pe youtube ca sa te convingi: http://www.youtube.com/watch?v=nJRxSzpSwD8pe la minutul 2:08. Bafta!

| Seby80 explică (pentru Paizan_David_1993):

Asa este, ai dreptate, e ceva normal happy

5 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Vorbesc prostii copii astia.rateurile in toba, pe frana de motor, sunt din cauza ca o supapa[de obicei cea de evacuare], nu inchide bine.singurul risc este sa sparga sitele din toba.motorul nu risca nimic.

| Seby80 explică (pentru a1doru):

Si daca se sparge sita? ce se intampla? suna mai spart, sau...

| a1doru a răspuns (pentru Seby80):

O sa depaseasca numarul de decibeli dati de fabrica[o sa ''urle''].in plus, sitele astea mai sunt si ele calculate de fabricant la anumiti parametrii, care au influenta asupra evacuarii, deci a functionarii corecte a motorului, da astea sunt detalii de tehnica mecanica pe care amatorii nu le cunosc...

| Seby80 explică (pentru a1doru):

Am inteles, mersi mult de tot big grin