| Mareacluj a întrebat:

Ieri am mers pe Transalpina, la urcare in vitezele 1sau2 la curbe, dupa caz, turatie max 2500.precizez ca am peugeot 407 din 2006, motorina, motor 1997 si in general merg subturat pentru ca peste 1800 este f. zgomotoasa.o mai turez pe drumuri lungi cand si cand ca asa mi s-a spus, cateva secunde chiar la 3500-4000.la un moment dat a inceput sa treoideze usor si am auzit un zgomot f. puternic de parca ar fi fost avion.am vazut acul de la turometru cum cresea la maxim si descrestea la minim. Am franat, am scos din viteza si pur si simplu m.am speriat incat nu stiam ce sa fac si am oprit din cheie. Avand geamul deschis in acele momente, maxim 10 secunde pana mi.am dat seama ce se intampla, am vazut fum negru mult, care a ajuns pana la geamul meu din fata, fumul fiind de la esapament.am venit pe platforma 500 km. Cand am anuns si a dat.o jos a pornit ok,motorul se auzea ok pe liber,un unor suier dar vizibil.Mi.a asezat.o in parcare si cand ulterior cand a accelerat f. putin, fiind pe liber,a inceput la fel. In bord nu arata nimic, doar acul de turometru care urca si coboara rapid minim-maxim. Revizia trebuia sa o fac in aprilie, dar m.au programat pe iunie.are sa spunem in jur de 22. 13000 de la ultima revizie. Distributia imi expira in toamna, de la schimbare nu am mers peste 40000km. Sapt.vitoare sun sa vina sa o ia, acul lumea e in minivacanta.dar sunt f. speriata si va rog cateva pareri nu mi.ar face rau, pentru linistea mea pana o duc la service.precizez ca nu am avut alte simptome, ambreiaj schimbat in noiembrie tot kit.ul, masina a mers f.bine, a tras f.bine. Totul s-a intamplat our si simplu fara vreun alt simptom.multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a turbina si motor distrus... acum doar un mecanic dupa ce o vede iti poate spune

| Mareacluj explică (pentru suntserios):

Motor distrus? motorul porneste totusi

| Mareacluj explică (pentru suntserios):

Acum am verificat joja de la uleiul de motor dupa ce a fost orita mai mult de 24 de ore.nivel foarte mare, adica toata joja pana sus la maner plina

| Mareacluj explică:

De la ultima revizie am mers cred max. 12000-13000km