| Girly97 a întrebat:

Bună seara! Nu vreau să par "proastă" cum vor crede unii dar ce scriu eu aici este doar opinia mea personală care ar trebui respectată: mi se pare ilogic ca un șofer care a învățat să conducă pe o mașină automată să poată conduce doar mașini automate dacă cei care învață pe mașini manuale pot conduce și manuale și automate.
Eu învăț să conduc pe una manuală iar tatăl meu a condus doar manuală. Mașinile automate sunt total diferite, noi în lume, mult mai dificil și diferit de condus și nu ar trebui să aibă vrei legătură cu cei care conduc mașini manuale. Mașina automată are doar două pedale, frâna și accelerația. Este puțin probabil ca un șofer începător de exemplu care a învățat să conducă pe o mașină manuală să știe să pornească o mașină automată. Lipsa schimbătorului de viteză cu alte opțiuni ale unei mașini automate cu diverse litere (P,N, D etc) par a îngreuna șoferul începător care știe să schimbe treptele de viteză. În plus, faptul că noi suntem obișnuiți cu ambreiajul putem să apăsăm brusc pe frână cu piciorul stâng din cauza reflexului de a apăsa ambreiajul.
Deci personal pentru mine, mașina automată este doar o mașină nouă în lume care ar trebui să nu fie condusă de începători. Chiar dacă din nu știu ce motiv logic pot conduce o mașină automată dacă am permis de manuală prefer să stau departe de acestea!
Voi de ce considerați că un șofer începător care a învățat să conducă pe o mașină manuală poate conduce automată?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa conduci o masina automata este de 100 ori mai usor decat una manuala. Ti-o spune un sofer cu peste 300.000 km facuti.

Problema e fix invers. Sa conduci manuala daca ai invatat pe automata.

odata poate ai sa ai sansa sa conduci o automata si atunci o sa poti sa iti exprimi parerea mai bine.

| Freya1 a răspuns:

Dacă as putea sa dau școală pe automata și sa pot conduce și manuala cu acelasi permis (era legal asta, acum nu știu dacă mai e) as fi regina.

Treaba e ca pe manuala e mai greu decât pe automata.Da, poate îți stimulează manuala mai mult reflexele, atenția asupra mașinii etc.Dar automata e mai ușoară de condus pentru ca trebuie doar sa fi atent la drum.
Asa ca, pentru cei ce conduc o manuala cred ca e apa de ploaie sa apese doar doua pedale.Invers e mai cu cântec.

| carevaescu a răspuns:

Oricune stie sa conducă manual va putea conduce automat. Cutia de viteze automata simplifică enorm operarea mașinii.

Invers e periculos și asta a fost dovedit, motiv pentru care s-a introdus această lege.

| VoidEternal a răspuns:

Ideea e pueril de simpla. Daca știi să conduci cu 3 pedale o să știi și cu 2.

Poți să fii as pe automata, daca nu ai condus în viața ta o mașină cu cutie manuală, toată valoarea ta o sa fie fix zero și nici nu o sa poți pleca de pe loc.

Apropo, o opinie greșită nu trebuie respectata. Trebuie combătută cu argumente logice și cu calm, fără insulte, asta e alta discuție, dar nicidecum respectata.

Daca cineva zice că pământul e plat și că e ideea lui și că trebuie să-l respect, nu o sa ii zic neapărat în fața că e idiot dar asta nu înseamnă că merită respect.

Iar ideea ta: "mi se pare ilogic ca un șofer care a învățat să conducă pe o mașină automată să poată conduce doar mașini automate dacă cei care învață pe mașini manuale pot conduce și manuale și automate." este fundamental greșită. Este de fapt foarte logic și dacă ție nu ți se pare așa înseamnă că nu înțelegi fenomenul.

E ca și cum ai spune că dacă ai permis să sari cu parașuta îți trebuie permis să sari jos de pe scaun. E dusa la absurd comparația dar e corecta.

Sau ca și cum ai spune că înțelegi înmulțirea dar nu înțelegi adunarea. Una o conține pe cealaltă, dar invers nu e valabil.

| haileewatson a răspuns:

O masina "noua" in lume?!
Masinile automate exista de zeci de ani de zile si sunt preferate in majoritatea tarilor din lume.
Sunt MULT mai usor de condus decat cele manuale, mai ales pentru un incepator! Tinerii din SUA invata la 15 ani sa le conduca, si tu la 25 ani te plangi ca sunt prea complicate pentru creierul tau laughing
E clar ca habar nu ai despre ce vorbesti.
Cand o sa te urci intr-o masina automata o sa inveti sa o conduci in primele 10 minute.
"prefer să stau departe de acestea" - ok, atunci nu te mai plange pe aici ca vai doamne ce e de facut daca iti moare motorul in trafic laughing
"de ce considerați că un șofer începător care a învățat să conducă pe o mașină manuală poate conduce automată" - hmm, pentru ca ai doar doua pedale si nu ai schimbator de viteze?!

| sabin89 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ai luat-o tare. Puțin mai lipsea și o făceai și...cum era ăla care susține că pământul e plat.

| Frank51 a răspuns:

O să-ți repet până când îți intră bine în cap. NU toți oamenii trebuie să conducă! Rămâi pieton și salvezi niște vieți. Mulțumesc.

| VoidEternal a răspuns (pentru sabin89):

Nu asta voiam. Dar nimeni nu e obligat să respecte o părere eronată.

| Girly97 explică (pentru Frank51):

Si eu o sa va repet, daca nu stiti sa vorbiti frumos mai bine nu mai vorbiti!

| Frank51 a răspuns (pentru Girly97):

Am spus ceva urât?

| 120bulevard a răspuns:

"Mașinile automate sunt total diferite, noi în lume, mult mai dificil și diferit de condus"

Facepalm, poti sa ai si jumatate de creier si sa conduci o masina automata, e clar ca tu traiesti in lumea ta dupa niste conceptii bine definite in capul tau dar diferite de realitate, eu prima data dupa ce am luat permisul pe o masina manuala m-am urcat la volanul unei masini automate si am invatat totul in 5 minute cu tata in dreapta laughing si nu era o masina slaba, era una de 180 cai putere! Si cine a spus ca masinile automate sunt noi in lume? Masinile automate exista de zeci de ani si isi fac treaba de cand au aparut si pana acum, daca ti-e frica sa conduci o masina automata atunci stai departe de ea si condu manuale toata viata, dar o sa dispara si alea la un moment dat si atunci ghici ce, vei merge pe jos laughing ori inveti sa te descurci, ori mori prost cu permisul in buzunar, sa se puna praful pe el!

| Simpatic a răspuns:

Esti chiar simpatică pe bune.
Nu are trebui sa te ingrijoreze niciun fel de cutie, daca iti este greu sa faci trecerea in viitor de pe cutie manuala pe automata, recomand sa cumperi 1-2 sedinte la un instructor pe cutie automata, ai sa vezi ca 1 sedinta iti este de ajuns sa te obisnuiesti.

"mi se pare ilogic ca un șofer care a învățat să conducă pe o mașină automată să poată conduce doar mașini automate dacă cei care învață pe mașini manuale pot conduce și manuale și automate."

Legea spune clar cine a facut scoala de soferi pe cutie automata nu are dreptul de a conduce decat cutii automate, cine a facut pe cutie manuala conduce si automate.
Are sens, pentru ca cineva care a invatat si condus doar pe cutii automate nu are capacitatea de a conduce si cutii manuale, invers da.

"Deci personal pentru mine, mașina automată este doar o mașină nouă în lume care ar trebui să nu fie condusă de începători"

Aici m-ai facut sa zambesc putin si nu o zic ironic.
Nu stiu daca te-ai referit la nou pentru faptul ca esti incepatoare, banuiesc ca la asta te-ai referit.
Insa te anunt ca masinile cu cutii automate sunt vechi rau, insa pana la inventarea unor cutii automate precum cele moderne, cele din trecut faceau ca masina sa fie lenta, sa consume mult si sa fie depasita la orice capitol de cutiile manuale.
Cutia automata a fost inventata de un roman, ati auzit bine de un roman in anul 1923!
Acum treaba sta putin invers, cutiile automate au depasit MULT cutiile manuale, cel putin pe cele de serie, nu vorbim de tot felul de cutii modificate, secventiale de concurs etc care in opinia mea le cataloghez ca fiind manuale intrucat schimbarea treptelor se face tot de la un schimbator in mers, in fine sunt cutii si cutii.
Cele automate care au si dublu ambreiaj sunt performante, atat de rapide si au devenit si fiabile incat fac ca cutiile manuale sa fie arhaice, de muzeu.

Mie imi plac deopotriva si cutiile manuale si cele automate.
Foarte mult timp am condus masini doar cutie manuala si nu imi pare rau, daca masina e bine inchegata reusesti sa faci niste chestii pe care multi cu cutii automate nu pot, pe un circuit de exemplu, sau pe anumite curbe, daca ai experienta te poti juca putin cu masina, caci simti ca tu ai controlul deplin, poti schimba cum vrei, cand vrei, simti altfel masina, iti alegi turatia, tu faci legea cum s-ar zice.
La anumite cutii automate (nu vorbim de cele care echipeaza la masini tip bolizi) cand nu ai anumite moduri rapide, si mai ales ai si un CVT, ramai cu senzatia ca esti tot pe o automata din trecut, lenta dar mai fiabila happy
Sunt multe de zis pentru ca si cutiile sunt de mai multe feluri, mai ales ca fiecare producator si-a creat propria reteta sau a incheiat contract cu alti producatori de cutii si aceia fac cutiile dupa specificatiile fiecarui producator auto, cutia tip PDK de pe Porsche este peste cea de pe orice ford de exemplu, dar si cutia de pe Nissan GT-R este peste cea de porsche, si cercul acesta vicios continua cu cutii care mai de care mai avansate, unele spre performanta implicit viteza, altele spre setari ale unui consum mai bun, tinuta de drum etc

Pe viitor cu siguranta ai sa iubesti cutia automata.
Eu m-am plictisit sa fac mamaliga la volan.
Cutia manuala e excelenta pe un circuit precum Adancata, daca ai si o masina pe masura: joasa, potenta, coeficient aerodinamic scazutwinking

| Girly97 explică (pentru Simpatic):

Daca voi avea vreodata ocazia sa conduc o masina automata voi vedea cu ochii mei daca chiar este mai usor de condus desi nu am facut scoala pe automata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Girly97):

De 100 ori va fi mai usor.

| Surubelnita568 a răspuns:

E relativ simplu sa te obisnuiesti cu o cutie automata, trebuie doar sa-ti blochezi reflexul de a apasa cu piciorul stang. Unii isi leaga piciorul de scaun pana se obisnuiesc.
Pe de alta parte (conduc frecvent ambele variante) mi s-a intamplat recent, fiind mai adormit, sa uit sa mai apas pedala de ambreiaj la o oprire... happy