| teiube a întrebat:

Buna seara stie cineva cat costa un bmw seria 3 model nou (dar nu la a doua mana ci nou nout luat din magazin) si cam cat e rata lunara

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ia cauta putin si pe la volvo s60 si vezi cum nu vrei sa te mai uiti la seria 3 deoarece :
1. volvo este mult mai sigur decat bmw
2. volvo este mult mai ieftin decat bmw
3. volvo are tractiune fata sau integrala, depinde de cati bani ai
4.se spune ca un volvo te tine o viata, nu am auzit asta despre un bmw sau o alta masina nemteasca
5.ai auzit vreodata de fiabilitate? volvo e pe locul 4, bmw e pe lista neagra
6.ambele masini se vor strica o data si o data ce-i drept dar gandeste-te cat te costa manopera, ca la piese nu mai zic ca te sperii, manopera la bmw te costa cat nu te poate costa piesa
7.un volvo este mult mai confortabil, usor de manevrat si mult mai stabil in curbe, pentru simplul fapt ca are motorul transversal, bmw-ul il are longitudinal, cand vei calca acceleratia masina ti se va inclina intr-o parte putin ceea ce nu e bine ca afecteaza stabilitatea, pe cand la volvo nu ai nici o treaba, motorul transversal, nici un stres.
8. Iarna ce faci cu bmw-ul? daca ramai impotmolit apoi impotmolit ai ramas, stai acolo mult si bine si daca nu te prea pricepi cu volanul intr-o curba cu putin polei calci putin acceleratia si deja incepi sa intri in derapaj, cu putin ghinion te va opri un copac sau o masina de pe contrasens
9.confortul, cand intri intr-un seria 3 parca intri intr-o masina sport, scaunele sunt tari, de fapt asta si e o masina sport, e mai mult sport decat lux, asta nu inteleg oamenii, daca stai mai mult de 2 ore pe un scaun de bmw te doare fundul :)) pe cand la volvo meu din 97 am condus 10 ore in continu fara sa simt nimic.
10. cine detine recordul mondial la km parcursi cu o masina? un volvo, 4.5 milioane de km, masina fabricata in 1966 daca vrei sa o vezi, proprietarul inca se mai plimba pe strazile statelor unite cu ea;)
11. iarna cum iti porneste masina? volvo a fost special conceput sa porneasca fara nici o problema la temperaturi foarte joase, deoarece in Suedia intalnim climatul sub polar, iarna este criminala, foarte rece pe cand in Germania este un climat temperat, cam ca la noi...
la prima vedere vei spune, nu, pai nu imi place ca nu e asa fain, stai numai sa conduci un volvo si iti schimbi parerea instant! asa am fost si eu inainte sa imi cumpar un volvo si apoi imediat mi-am schimbat parerea, nu uita ca bmw-ul pe care il vrei tu are toate sistemele de siguranta copiate de pe volvo, si acum gandeste-te, ce e mai bun replica sau originalul? uita-te la IIHS pe youtube sa vezi ce rezultate a obtinut bmw fata de volvo, uita-te numai la volvo cum e construita catoseria in asa fel incat impactul cu 20% sau cat este acolo din masina sa nu faca masina sa se opreasca http://www.youtube.com/watch?v=YSYLE55iYj0 pe cand la bmw http://www.youtube.com/watch?v=4XG8BQt4sHY acum dupa cum vezi, unde crezi ca se simte socul mai tare? unde masina isi mai continua putin drumul sau unde se opreste brusc? alege cu mintea, nu cu fitele! daca tii la siguranta ta si a familiei tale nu iti lua bmw, ia-ti volvo!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai ieftin serisa 3 trece de 30. 000euro.

rata lunara se calculeaza in functie de cine iti ofera creditul, avansul pe care il dai, venitul pe care il ai, perioada pe care iei creditul si dobanda la creditare.

dar probabil o rata pentru un credit pe 3 ani, cu dobanda si toate cele, e undeva la 1000euro

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Vreo 40-50.000 euro fara sa-l iei in Leasing. In Leasing, mai mult. 30.000 euro poate seria 1...

| Ivancic09 a răspuns:

Buna! Depinde de motorizare, diesel sau benzina? Dotari, culoare etc etc... Oricum unul nou e in jur de 30 mii de euro si rata lunara ti-o calculeaza ei in baza venitului tau si depinde de cati ani ai avea nevoie sa platesti masina! O seara faina!