| Pinxiee a întrebat:

Buna seara TPU!
As vrea sa-mi cumpar o masina anul viitor insa nu stiu ce sa aleg.Ma gandeam la Opel Astra Coupe Bertone sau la Peugeot 206 cc insa,din cate am citit pe diverse forum-uri,piesele sunt scumpe.
Ce alte masini de acest gen(decapotabile) insa cu un consum redus&pret piese mai mic stiti?
Am nevoie de sfaturi deoarece nu ma pricep la masini, dar vreau sa invat :-)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nu-ți recomand Peugeot. Nu sunt fiabile și costă foarte mult piesele și întreținerea în general, plus că 206 CC are un consum de neam prost.

5 răspunsuri:
| Pinxiee explică:

Dar de Volvo C70 2010 ce parere aveti? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lua decapotabila! RO nu e o tara in care sa mergi cu decapotabila! 206 in doua usi e mai mult decat ok, dar ia benzina, nu motorina ( 1.2-1.4 16v ). Astra e veche rau, costa MULT piesele si e greoaie.

| Pinxiee explică (pentru anonim_4396):

Pana la urma cred ca o sa imi iau un vw golf 4 GTI/TDI. E o alegere mai buna decat Peugeot 206 sau nu?
Decapotabila o las pe altadata, e doar un moft.
Multumesc pentru raspuns happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pinxiee):

Pentru o d-ra nu e ok un diesel. Ia o benzinara 1.2 - 1.4. Nu te gandi la consum, ca este ULTIMA problema. Golf 4 nu mai gasesti in stare ok si putini km si o sa bagi multi bani in piese. GTI? Tu esti soferita de GTI? Sa fim seriosi. Nu ai nevoie de mai mult de 85-90 CP.
Golf4 e o alegere mai buna decat 206, dar vezi ca si astea au avut motoare de 1.4 si 1.6. Recomand 1.4 16V, altfel nu stiu ce ai contra Clio Symbol, ca este mai ok decat Golf-ul si exista si varianta hatchback, adica cu portbagaj mic.

Răspuns utilizator avertizat
| Anybody00 a răspuns:

Opel-ul Astra este cea mai economică mașină și la consum și la piese și chiar îți recomand Astra Bertone.