| Curiosuuuuuuuuuuuuul a întrebat:

Salut, acum ceva timp am facut un post in care spuneam ca am 1500 si as dori sa-mi achizitionez o masina dar timpul a trecut si am decis sa mai strang putin cureaua si fiind incepator(si tanar) am decis sa ma orientez dupa ceva mai tineresc (un coupe sau un cabrio) avand in momentul de fata stransi ~2200 euro.
Initial ma uitam dupa un Leon de 1.8 benzina e4 din 2003dar mi-am dat seama ca la banii astia s-ar putea sa-mi puna ceva probleme, apoi am vazut mondeo dar am inteles ca piesele sunt foarte scumpe(ma refer la cel din 2003).
Momentan ma uit dupa un bertone si mi-a iesit in evidenta cel de 1.8 125cai benzina dar am inteles ca motoarele sunt pretentioase, avand si piesele scumpe pentru ca se gasesc doar la reprezentanta, chiar atat de scumpe sunt?
In discutie ar intra si stilo, 1.9 jtd parca era acel motor carechiar era bun(coupe).
De astra g coupe ce parere aveti?
Cel mai mult ma intereseaza ca piese cum sunt, conumabile(scumpe/mediu/ieftine) si consumul sa fie pana in 12% urban pentru ca acum intru la facultate si bani din salariu pentru masina nu prea o sa am.
Voi in locul meu ce ati alege avand in vedere ca am 19 ani si carnetul abia lua?
Multumesc antcipat si imi cer scuze de pe acum daca am gresit locatia topicului sau ceva in topic. O zi faina!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer mi-aș lua un Matiz, are consum foarte mic și nu-ți pasă așa mult dacă îl zgârii, îl vei schimba după o perioadă, te duce unde vrei, cam ăsta e scopul unei mașini. După un an îl poți schimba, plus că e și ieftin.

| Curiosuuuuuuuuuuuuul explică (pentru anonim_4396):

Consuma putin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curiosuuuuuuuuuuuuul):

Aproximativ 5, poate mai puțin. Am un prieten care are, mă rog, acum depinde și de stilul de condus. N-am încă carnet, dar ca fapt divers mie mi-ar plăcea să dețin un Volvo laughing.

| Curiosuuuuuuuuuuuuul explică (pentru anonim_4396):

Nu ma ajuta.

| KodrutZ a răspuns (pentru Curiosuuuuuuuuuuuuul):

Tico, asta cu Matizul e burghez. Sau mai bine, un Trabant. Plus ca acum Trabantul devine obiect de cult, ca nu le vezi prea des in trafic.winking