| dani701 a întrebat:

Buna seara TPU!
Azi am fost cu masina sa fac schimbul de ulei si mecanicu a observat ca pe partea cu distributia era ulei. Mi-a explicat ca e semerigul vilbochen. A zis ca nu e mare problema daca circul cu ea asa momentan dar pe viitor trebuie schimbat.
Semeringul ma costa in jur de 30 de lei dar manopera e imensa, mi-a zis ca imi ia 600 de lei.
Vreau sa va intreb, e exagerat de mult sau mi se pare mie?
Hai 100 euro dar 600 mi se pare prea mult.sad
Cunoasteti un service bun si la preturi bune din judetul hunedoara dar si cu mecanici buni. Si mecanicii din service-ul la care merg eu sunt buni dar parca ma taxeaza la sangesad.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Costa pentru ca au de demontat destule pana se ajunge la vilbrochen(arbore cotit). Baia de ulei, pompa de ulei, lagarele fixe si mobile de la arbore si biele etc.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca e asa cum stiu eu trebuie data cutia de viteze jos pentru al putea inlocui, oricum manopera este destul de scumpa zic eu, cred ca o poti rezolva si cu 400 de lei, cu serviceurile nu te pot ajuta nu sunt din hunedoara.

| darrio2007 a răspuns (pentru OldSoul):

Distributia se afla in partea opusa cutiei de viteze.Asa ca mai informeaza-te.

| OldSoul a răspuns (pentru darrio2007):

Spre deosebire de tine eu am avut de aface cu aceasta problema asa ca stiu ce spun, ce e drept amplasarea acelui semering e diferita de la masina la masina, dar cum tu nu ai avut chef sa spui ce masina e... asadar acomodeazate cu asemenea raspunsuri daca nu stii sa dai detaliile necesare.

| darrio2007 a răspuns (pentru OldSoul):

Si eu am avut de a face cu asa ceva.Pentru ca asta imi e meseria.In plus, detaliile despre masina trebuia sa le dea cel care a pus intrebarea, adica dani701, nu eu.Nu crezi?

| OldSoul a răspuns (pentru darrio2007):

Am crezut ca tu ai pus intrebarea de aia am spus asta.

| dani701 explică:

Masina este fiat punto evo. 1.2

| dani701 explică:

Si azi am fost la reprezentanta la fiat si imi schimba si distributia si semeringu cu 420 lei. Sunt multumit acuma. Multumesc pentru raspunsurile tuturor si multumesc de ajutor.

| darrio2007 a răspuns (pentru dani701):

Ma bucur ca ai gasit cu manopera asta.Succes!

| dani701 explică (pentru darrio2007):

Multumeschappy