| 19theeo a întrebat:

Buna seara TPU! Sunt inca un necunoscator al masiniilor si as vrea sa stiu, cum se realizeaza cumpararea unei masini? Acte, chestii, tot ce tine de cumparerea unei masini Sh, si a 2 a chestiune este, dupa ce imi achizitionez masina, ce acte trebuie sa fac la ea si care sunt toate chestiile de platit fix dupa ce am achiziționat o masina, adica ce trebuie sa platesc, ce acte trebuie sa fac, vreau sa stiu toata procedura care se face atunci cand vrei sa iti cumperi o masina, si toata procedura care se face atunci cand ai cumparat masina sh

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1.
Faci contract de v-c pe care vânzătorul îl vizează la finanțe la el apoi.
Pas 2.
Plătești și primești actul de mai sus, talonul mașinii, cartea de identitate, și asigurarea sa poți merge până la transcriere.
Pas 3.
Faci asigurare pe numele tau in vederea înmatriculării și cu dosarul cu toate actele mergi la serviciul de înmatriculări pentru procesul de transcriere efectiv. Vezi faci o programare aici că merge cu programări.
Pas 4.
După ce ai mașină cu numerel noi dacă e cazul ai certificat pe numele tau ești gata
Ce ai de platit pe urmă e asigurarea anuală, impozitul anual și rogivnieta dacă ieși din localitate.
Rovignieta dacă e deja plătită de fostul proprietar e încă valabilă. Dacă aia schimbat numerele faci o cerere la cnadnr sa le modifice și ei