| Maryan17 a întrebat:

Buna Seara tuturor, se pricepe cineva la tractoare caci am o problema cu un tractor Italienesc Antonio Carraro de 58 HP, racire prin aer., Nu vrea sa porneasca deloc, motorina are, ulei totul, am m-ai patit odata cu el la fel nu a vrut sa imi porneasca, i-am dat de vreo 2-3 ori la cheie si debea dupa aproximativ 10 minute a pornit, pompa trage motorina deci are compresie doar ca nu stiu de ce nu vrea sa imi m-ai porneasca.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cauta filtru de motorina e infundat sigur cu rugina sau ceo mai fi din rezervor.Si verifica pompa de alimentare aia cu coada cu membrana s-ar putea sa fie si aia dusa.Cred ca mai degraba de la pompa e decat de la filtru de motorina. Poate o sa para ca e ok pompa dar cel mai bine e sa o schimbi sa pui una noua. Daca filtru nu-i murdar atunci sigur e de la pompa.Deci nu pompa de injectie, pompa de alimentare aia trebuie sa verifici.Nare a face racirea cu aer cu prefectura.Compresia e la pistoane nai treaba cu pompa, ai vrut sa spui poate ca are presiune, dar aia nu ai de unde sa stii, pompa de alimentare e cu membrana si aia daca e ciupita scapa si nu porneste.Sau daca ai rugina in rezervor, la tractoare se mai intampla rugineste rezervoru la interior chiar daca are motorina.Eu altceva nu cred sa fie decat filtru sau din rezervor pana la pompa de alimentare, mergi pe sistem si verifici ce gasesti din rezervor pana la pompa.

| Maryan17 explică (pentru relian):

Mersi foarte mult, am rezolvat problema cu ajutorul unui prieten care cunoaste bine mecanismele unui tractor si problema a fost de la pompita de alimentare si de la filtru. Nu are nici o problema cu uleiul sau chiuloasa, problema a fost ca tractorul nu a m-ai fost pornit de 5-6 ani din ce mi-a zis persoana de la care l-am cumparat. Sa decantat doar ceva gunoaie, sau m-ai bine zis mizerie la greu in filtru de motorina, este pentru prima data cand umblu cu un tractor si nu prea am cunostintele necesare. Mersi mult., Am sa m-ai revin cu ceva intrebari pe viitor pentru orice nelamurire!

9 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

A ramas cumva fara motorina de curand, sau ai inlocuit recent filtrul de motorina?
Este posibil sa ai o bula de aer pe undeva prin instalatie. Daca te pricepi sa aerisesti, bine ar fi.

| Maryan17 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu cred ca am ramas fara motorina, tractorul are aproape o luna de zile de cand l-am cumparat de la un batranel de aici din Italia, motorina are aproape 30 litrii in rezervor, filtru de motorina nu a fost schimbat doar ce mi-a zis batranelul ca a schimbat doar uleiul si filtrul de ulei, e vorba ca mi-a pornit acum 2 saptamani dar de atunci nu l-am m-ai pornit si azi nu a vrut sa porneasca deloc, mi s-a zis ca daca e prin racire pe aer trebuie sa astept putin pana se incalzeste uleiul, dar e vorba ca nu a fost chiar asa de frig. Cand ii dau la automat da sa porneasca dar nu o ea si nici fum negru numi scoate pe teava ci unul alb.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Maryan17):

Eu am un stivuitor OM luat din Italia. Daca nu ii dau putin spray de pornire, cand este ca acum rece, nu porneste. Doar putin de tot la filtrul de aer.
Si vrea doar cu acceleratia putin apasata.

| Maryan17 explică (pentru TrăieşteClipa):

O sa incerc modalitatea ta cu sprayul duminica cand sunt liber, cumva sa fie alta problema la tractor cumva sa il fi inecat tot incercand sa il pornesc?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Maryan17):

Nu se ineaca daca este diesel.
O sa vezi ca porneste cu spray.
Sa nu dai mult.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Poate bateria nu mai are putere

| Alex132331 a răspuns:

Daca nu pornește cel mai probabil nu are compresie si simeringurile sunt duse altfel nu ar păpa ulei. Daca vrei sa l faci ca nou cauti o garnitura de chiuloasa niste supape duci Naftalina chiuloasa actuala la rectificat daca nu stii si nu ai timp sa te ocupi singur de ea. Apoi schimbi segmentii si ai grija sa pui americani daca nu sunt buni ori care. In final schimba filtrul de aer ca ala baga praf si se macina segmentii si duce la scaderea compresiei. Ai grija ca filtrul nou sa se potriveasca perfect. Schimba l si pe cel de motorina ca e ieftin si nu ai nimic de pierdut. Asigura te ca baterie e incarcata. Bafta

| Maryan17 explică (pentru Alex132331):

Mersi foarte mult, am rezolvat problema cu ajutorul unui prieten care cunoaste bine mecanismele unui tractor si problema a fost de la pompita de alimentare si de la filtru. Nu are nici o problema cu uleiul sau chiuloasa, problema a fost ca tractorul nu a m-ai fost pornit de 5-6 ani din ce mi-a zis persoana de la care l-am cumparat. Sa decantat doar ceva gunoaie, sau m-ai bine zis mizerie la greu in filtru de motorina, este pentru prima data cand umblu cu un tractor si nu prea am cunostintele necesare. Mersi mult.