| Florin_Geantă_1996 a întrebat:

Buna seara, vreau sa achizitionez o masina si sunt foarte indecis.
Ce puteti sa-mi spuneti despre consum la Golf 4 cu motor 1, 4 16V si 1, 6 16V si Opel Astra G 1, 2 / 1, 4 / 1, 6 benzina toate. Ce sa aleg dintre acestea? Stiu ca intretinerea nu e foarte scumpa dar consumul cam care ar fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorizarile pe benzina de la Golf 4 sunt muci. Consum mare, trag ulei, se strica de ajungi sa schimbi si motorul cu totul.
Motoarele pe benzina de la Opel in general au fost foarte bune fata de VAG, consum mic, performante mai mult decat ok.
Dupa parerea mea e ok oricare dintre acele motorizari pentru Astra G, chiar si 1.2.
Te poti uita cu incredere si la Renault/Dacia, daca vrei masina pe benzina.

1 răspuns:
| MariusF23 a răspuns:

Motoarele pe benzina de la VW sunt cam praf... singurul mai stralucit este 1.6 16V, dar consuma foarte mult (>11% in oras). Cel mai potrivit ar fi Astra de 1.4, trage bine, consuma putin spre ok happy