| Flavyuseduard a întrebat:

Buna,spuneti-mi va rog, daca apesi butonul de esp se activeaza sau invers? Si cand e bine sa fie activat? Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand sta becul aprins in bord, e dezactivat.
Si e bine sa il ai mereu activat (becul stins, nu apesi pe buton). Pentru ca sistemul ESP intra in actiune doar in caz de derapaj, cat timp mergi bine el nu munceste, nu se strica nimic. Scopul lui este sa te ajute la nevoie, cand pierzi aderenta, la fel ca si ABS. Astea sunt sisteme ce nu trebuie dezactivate, trebuie sa le iei peste tot cu tine.

| OldSoul a răspuns:

Esp-ul este activat in permanenta.
Se dezactiveaza atunci cand apesi pe buton, dar nu in totalitate, ci partial, o parte din functiile ce tin de esp mai raman active.
E bine sa fie mereu activat, ca nu se stie cand ai nevoie de el.

| Eugen80 a răspuns:

ESP e activat in permanenta si chiar daca il dezactivezi se reactiveaza la peste 30-40 KM/h.
Singura situatie in care te-ar ajuta dezactivarea este daca ai ramas in zapada, ai lanturi sau anvelope bune si vrei sa "sapi" in zapada. In acel caz ESP-ul prin traction control iti scade puterea pentru ca rotile sa nu se miste in gol.
Nu uita ca de fapt ESp nu se dezactiveaza, ci doar acel traction control. Eu iti recomand sa nu-l dezactivezi niciodata!
Am facut si eu multe nebunii si la liniute si iti spun ca, la linuta daca-l dezactivezi cateodata simti mai multa putere, DAR acea putere nu o poti pune la asfalt si rotile se invart de nebune sau masina pleaca in derapaj in lateral.
Accidentele cu BMW-uri mai vechi din cauza asta se intampla pentru ca dezactiveaza ESP-ul (la alte marci se numeste altfel, dar tot ESP este de fapt) si apoi nu mai au controlul directiei si al puterii.