| AmiraH a întrebat:

Stie cineva ce acte trebuie facute si unde se fac pentru a conduce o masina fara permis gen Aixam, Chatenet etc. Pe net scrie ca de la scolile de soferi dar am sunat la una si a zis ca nu stie. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU se pot conduce nici un feld e masini FARA PERMNIS de sofat!
Ca sa sofezi un Aixam, Chatenet trebuei sa ai minim 16 ani implioniti si sa ai facuta socala de soferi si carnet de sofer in buzunar.

Copii sub 16 ani au voie sa sofeze doar: biciclete si trotinete fara motoare electrice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista masini fara permis. Alea pe care le ai amintit tu acolo au nevoie de permis categoria B1 care se ia ca orice alt permis facand scoala de soferi si dand examene la politie

| AmiraH explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspunsuri. Daca ma inscriu la scoala pentru categoria B1 trebuie va trebuii sa dau traseul pe motor (pe doua roti) si in oras sau poligon?

| suntserios a răspuns (pentru AmiraH):

Dai traseul pe masina ca B1 nu e pentru moto

| AmiraH explică (pentru suntserios):

Nu am stiut. Multumesc mul

| FlappyXXX a răspuns:

Eu nu am auzit vre-odată de mașini ce se pot conduce fără permis de conducere. sau poate doar alea dim plastic de 3-5 electrice.
Și pentru ce ai spus tu acolo ai nevoie mai mult ca sigur de B1 pe care îl poți obține la 16 ani, dar asta nu înseamnă că ți-l oferă cineva fără să faci școala de șoferi.
Dar succes, poate reușești.

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;

| 123456789101112131415s a răspuns:

Iti trebuie categoria b1 pe care il obtini la 16 ani si trebuie sa dai examenul normal. Trebuie sa dai si traseul. Si la sfarsit daca leai luat cu succes atunci o sa primest permisul normal si o sa fie bifata gategoria b1.
Si poti sa circuli cu masini pana in 500cm3