| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna,

Sunt interesat de o Lancia Delta III, 2010, diesel 1.6 (120 CP), cutie de viteze robotizata, 200.000 km.

Aveti vreo idee despre masina asta daca are anumite probleme frecvente?

Am cautat in multe locuri si nu sunt multe pareri despre ea. Am inteles ca motorul acesta este acceptabil, dar la cutia de viteze am vazut vreo 3 oameni care au spus ca sunt destul de proaste (nu stiu daca ei au detinut acel model). Dar am gasit pe forum-urile Lancia cam 3 proprietari care au spus ca nu au avut deloc probleme cu cutiile, doar ca sunt putin lente.
Daca ar fi cutia putin lenta, nu m-ar deranja, eu fiind un sofer destul de calm.
Oare ar putea fi ceva foarte costisitor in caz ca ar aparea probleme la aceasta cutie?

Orice informatie/parere e binevenita. Mersi!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil este "celebra" cutie M32, care a blestemat si Opelul.
E nasol daca se strica, sare de 2000 de lei reparatia, in functie de stare. Trebuie kit reparatie + mecanic bun, sa il monteze.
Ca idee, 90% din "mecanici" nu se baga la asa ceva. Gasesti service-uri specializate pe cutii, nu e problema, lucreaza repede si bine, dar costa.
Acea cutie da semne clare inainte de defectare, intra mai dubios in viteze, se misca schimbatorul la plecari/frana de motor, iar ala e momentul in care trebuie sa o repari. Daca o lasi pana se sparge si ramai in drum, trebuie alta carcasa/alta cutie din dezmembrari, apoi kit de reparatie + mecanic bun.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing Is niste trotinete, daca au ajuns la asemenea cum sa le zic, ceva cand face omu ca n-are incotro, improvizatii, asta ete cuvintul Transmisia sau mai exact cutia asta de viteza, este o IMPROVIZATIE laughing asa ca eu zic sa fugi de ea, sa nu fii deloc interesat.

Unia sor gindit ca sunt si ei ingineri, sau mai stiu eu ce, si au spus, ia sa faca si ei ceva sa pacaleasca naivii laughing adica in loc sa puna pe acea masina o transmisie automata, sor gindit ca la o trannsimie manuala, sa elimine ambreajul si sa o faca sa afrate ca una automata laughing

Cam, despre asta este vorba.Banui ca o transmisie automata, nu stiu sa fie aia mai scumpa ca una manuala, pentru ca la nivel mondial cred ca astea automate is mai multe, zic nu-s sigur.

Dar in toata America de Nord asa is masinile, au transmisie de asta automata, ATENTIE nu robotizata, laughing asta e ceva ce doar prin RO sau UE circula.

Cam asta au facut, motivul, aia care au facut impprovizatia asta stiu mai bine.
Ma gaindesc cu banii aia sa faca aceasta improvizatie, nu era mai bun sa cumpere transmisie automata si era treaba mai buna?

Sau poate ca or vrut sa faca ei ceva, poate poate iese mai bun ca aia automata, dar a iesit cum zic improvizatie, lumea nu stie, ei nu zic nimic, tac, omu cumpara, spune ca are masina cu transmisie automata laughing

Deci eu zic sa fugi, chestii improvizate, is asa cum le zice si numele.Cind o fi sa ai probleme, pentru ca din ce am inteles trebuie sa o conduci intr-un anume fel, sa te atii.

Oare ar fi ceva costisitor daca se defecteaza ceva la ea? Intrebare f buna, sigur este costisitor, m dar banui ca nu-s multi care stiu sa le repare, deci nu-i vorba doara de cost si de unde repari.

Vrei o masina buna si sa nu ai probleme? Ia una cu transmisie automata, cum spui esti calm, o sa fie foarte bine.

Masinile astea cu cutie asa nu au nici un viitor, te asigur de asta, pentru ca is niste improvizatii ieftine, niste chinazarii sa le zicem asa laughing

| popcorn82 a răspuns (pentru relian):

Eu cred ca vb din auzite, iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti. Aceeasi cutie robotizata e si pe picasso si grandpicasso si functioneaza fara probleme. Cutia robotizata e pe acelasi principiu ca una manuala doar ca schimba singura. Are ambreiaj ca una manuala, asta fiind diferenta intre DSG, CVT, etc si robotizata

| relian a răspuns (pentru popcorn82):

Or fi pentru tine, pentru mine suna a ceva necunoscut laughing garndpicaso, picaso, asta nu e ala ce picteaza mazgaleli?
Vad ca cineva o spus ca e catastrofa, de transmisie,, deci am avut dreptate cumva laughing odata ce ai dat raspunsul ca si cistigator.