| dianathhk a întrebat:

Știe cineva cum se dă sala la Iași și dacă e nevoie de programare? Nu găsesc pe site.

Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa stii ziua si ora cand se poate sustine examenul teoretic.
Instructorul iti va spune ca orele de condus s-au terminat si ca te poti prezenta sa dai sala.
Eu am dat in ziua in care am depus dosarul, fara nicio programare.
M-au luat in evidenta chiar atunci si am asteptat sa intru la examinare.
Numai daca sunt prea multi candidati intr-o zi, e posibil sa fii programata in alta zi, despre care afli tot acolo.
Examinari Sala:
https://www.prefecturaiasi.ro/......20Iasi.pdf

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este nevoie de programare, atat pentru examenul de sala cat si cel de traseu.
Dar asta ar trebui sa-ti spuna instructorul tau de sofat, pentru ca intai faci scoala cu teoria (legislatia rutiera) si apoi lectii de sofat cu el, dupa care, el te programeaza la examenul de sala, cand ai terminat toate orele de sofat, conform legii.

Programarea la traseu, se face numai dupa ce ai luat examenul de sala, de aceea nu se poate face inainte, pentru ca poti pica sala odata sau de mai multe ori.