| Anonim124635 a întrebat:

Buna TPU! Am 15 ani si la 16 vreau sa imi iau un motor pentru categoria a1.
Pot conduce o motocicleta care a avut de fabrica 600cc daca ii pun un motor de 125cc?
As avea un buget de 400 euro dar este putin pentru o motocicleta si nu vreau sa le cer parintilor bani.
Doar așa mi-aș permite un motor cu acte din banii mei

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori nu poti coduce decat o biccileta fara motor sua o trotineta de copilasi.
La 16 ani poti conduce un motor foarte mic de 49cmc dar numai daca iti iei carnet pentru categoria respectiva.

Din pacate, cu motoare de 125cc sau 600cc va trebuii sa mai astepti, pana implinesti 18 ani, ca sa dai de permis categoria corecta.

| Anonim124635 explică (pentru Violleta2022):

Poti conduce motor la 16 ani de 125 (daca ai a1)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim124635):

Categoria de permis auto A1 cuprinde:
-motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
-Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

Condiţii pentru înscriere:
*Vârsta: 16 ani fără trei luni;
*Apt din punct de vedere medical – aviz obținut numai de la unitatea medicală agreată de școala noastră;
*Apt din punct de vedere psihologic – aviz obținut numai de la laboratorul scolii noastre;
*să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art.24 alin.6 din OUG nr.195/2002, cu excepţia cazurilor când a intervenit una din situaţiile prevăzute la art.116 din alin.1 din OUG nr.195/2002.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti crezi că poți cu 400euro sa faci modificare aia și să o mai și omologhezi?

| Anonim124635 explică (pentru suntserios):

Cu modificarea am rezolvat, dar de omologare nu stiu nimic, aia cat ar fi?

| suntserios a răspuns (pentru Anonim124635):

Sper ca ai facut modificarea intr-un service autorizat RAR, altfel nu ai absolut nicio sansa sa omologhezi motorul nou.

Pretul nu il stiu, un simplu RAR e vreo 500 lei. Faptul ca ai adus un motor nou cred ca implica mult mai multe teste care probabil costa. Suni la RAR si te interesezi.

| thunder11 a răspuns:

Din cate stiu eu poti odata ce are motor de 125cc nu ar trebui sa ai nici-o problema