| AestheticPerf a întrebat:

Am gasit un Mitsubishi Lancer din 2008 pe benzina, Mitsubishi mi-as lua doar benzina, doar ca are cutie automata si nu stiu daca e fiabila cutia sau nu. Alte variante de masini pe benzina cu un motor de minim 1.8, dar maxim 2.0 cu un buget intre 5000-8000 de euro ce mi-ati recomanda, as prefera cutie automata, dar nu ii musai 100% daca masina e fiabila? >FUNDA!:

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din cate stiu, cutiile de viteze de la BMW sunt foarte reusite. Deci eu m-as duce pe un BMW seria 3 E90 sau seria 1 E87 pe benzina automat. Au motoare de 143cp sau 150cp de 2.0 deci e ceea ce cauti tu. Pe partea de japoneze e si Honda civic 1.8 automat. La Lancer am gasit asta " Benzinarele de 1.8 si 2.0 primesc o cutie automata de tip CVT care e echivalentul auto al scaparii unei beri pe jos. ". Daca vrei musai automata as ramane la Bmw sau Honda dar sincer cand e vorba de masini cu cutie automata as lua doar ceva nou fiindca nu stii cum a fost intretinuta cutia si cat o sa te coste reparatia in caz de probleme. Considera si un logan nou cu cutie automata eventual.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

"as prefera cutie automata, dar nu ii musai 100% daca masina e fiabila"

orice mașină e fiabilă dacă are un trecut "ne-forjat". Cum nu știi istoricul mașinii pe care o iei (12 ani e muuuuult) riști ca la loto. Deci generalizarea tip "care e mai..." nu e relevantă