| Nikolas07 a întrebat:

am in ford focus 2 din 2005 si mi-a aparut in bord un martor care imi spune ca e de la motor, poate fi si de la uleiul din cutia de viteza? Este in forma rotunda zimtata cu semnul exclamarii in el de culoare rosie

Răspuns Câştigător
| Robert96Ares a răspuns:

Salut,dacă e check engine-ul ar putea fi din mai mult cauze.Și eu am martorul aprins la Logan..Am fost la citit pe cititor scria că am 0 erori la motor dar mecanicul și a dat cu presupusul că ar fi de la sonda lambda...Cel mai bine ar fi sa te duci sa l citești nu e scump aproximativ 50 lei...De la uleiul din cutie nu are cum sa fie.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa e cum spui tu e ceva la transmisie ceva legat de fulidu de transmisie, te avertizeaza ca nivelul este scazut, sau temperatura e prea mare ori presiunea e scazuta, asta la cele automate, la tine nu stiu cum e masina ta daca e autoamata sau standard.nu stiu exact ce semn ai tu aprins, cauta pe google scrie asa -warning singns ford focus images si o sa gasesti multe poze cu semne, daca gasesti adu aici si arata.Sau daca ai carte la masina si acolo arata te uiti si vezi ce inseamna, spune ce scrie in carte. Daca e ceva gen GEARBOX Warning atunci e de la transmisie de la fluid.Transmisia e aia ce zici tu cutie, dar nu-i cutie e transmisie, toata aia asa se numeste transmisie, oamenii zic cutie de viteze.in sf fluidu ala nu cred ca se schimba, sau daca ai carte vezice spune fabricantu daca se schimba sau nu.Dar daca e 2005 nu cred ca se mai schimba fluidu din transmisie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pot fi multe cauze.
Fa o diagnoza, asa pe orbecaite o sa cheltuiesti mai multi bani.
Sigur nu este de la uleiul de la cutie.

| nicusor222 a răspuns:

Da. Martorul ala apare la problemele de la cutia de viteze. Si mai apare cu martorul DPF. Vezi ce ai la cutie sau DPF-ul daca face fente.

| Nikolas07 explică:

Pe maine o sa incerc sa desfac busonul de la cutie sa verific culoarea uleiului ca de cand am cumparat masina nu am schimbat uleiul si banuiesc ca nu a fost schimbat demult si presupun ca daca in carte zice ca problema ii de la cutia de viteza atunci ma gandesc ca ori ii prea scazut nivelul uleiului ori ii alta problema...am avut un Renault laguna din 94 si am circulat fara ulei in cutie si nu mi-a indicat nimic in bord (probabil ca nu avea senzor pe cutie )...ma rog sa fie de la ulei de data asta

| Iza_Tinta_1977 a răspuns:

Bună ziua am un ford focus din 2012 si mi-a apărut pe bord un pătrat cu un i la mijloc ce înseamnă multumesc mult