| Seuca_Nicusor_1995 a întrebat:

Am o Skoda Octavia RS 2.0 tdi 170 ps din 2011. Poate să-mi spună și mie cineva de ce se blochează turometrul la 1000 de turații când sta la relanti când plec cu ea scoate foarte mult fum albastru dacă o opresc și o pornesc turometrul și motorul își revine scade pana la 800 după ce plec din nou cu ea, la fel se blochează.
Am schimbat toate 4 injectoarele noi, turbo nou, pompa de ulei noua și pompa de înaltă noua. Mulțumesc frumos

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AndreiNM777 a răspuns:

Fumul albastru indica ulei in camera de ardere. trebuie sa vezi de ce masina ta arde ulei. de obicei acest defect vine de la turbina. la tine nu e cazul. sau de la uzura elementelor din motor. supape si ghiduri supape. segmenti.
acelasi defect poate sa apara daca distributia nu este pusa la punct. adica sa fie sarit un dinte.

| Alex1405 a răspuns:

Cum ai rezolvat problema?
Aceasi problema o am și eu tot pe un vrs 2012...