| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am probleme cu pedala de ambreiaj. Atunci când apăsați pe ambreiaj aveți piciorul ridicat în aer și călcați cu vârful piciorului după care ajungeți în punctul ăla în care pleacă mașina de pe loc, după care lăsați călcâiul jos și ridicați ușor pedala sau ridicați în sus fără a vă mai sprijini cu călcâiul de mașină? Mi se zice că ridic repede piciorul de pe ambreiaj, nu zic că nu e adevărat, dar am un instructor de toate stelele din univers, nu-mi explică nimic, doar dacă îl întreb și o face ca și când s-ar uita de sus la mine. Help!

1 răspuns:
| vasile2222 a răspuns:

Nu se ridica repede de pe ambreiaj. Se ridica usor - pe masura ce ridici ambreiaul apesi usor acceleratia.

Nu cred ca e bine sa sprijini calcaiul.
Vezi ca sunt pe Youtube fel de fel de clipuri
https://www.youtube.com/watch?v=6G48uFt4ptc

Poate gasesti un prieten/vecin sa-ti arate putin.

Cu instructorul - nu te sresa, axeaza-te pe invatat din situatiile din trafic, intreba-l ce nu e clar.
Succes!