| daniel32 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o imtrebare in legatura cu marimea cauciucurilor: in cartea tehnica a masinii scrie urmatoarele serii:165\70 r14 sau 185\60 r14 si sunt curios daca seria 175\65 r14 pot sa montez pe masina? Unii mi-au spus ca doar ce scrie in carte.multumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu conteaza ce scrie in cartea tehnica a masinii, ci in cartea de identitate (CIV). verifica daca ai trecute aceste dimensiuni, fie la rubrica 13, fie jos, la "modificari ce nu afecteaza..."
In talon nu mai sunt trecute dimensiunile, deci rutieristii nu se pot lua de ele, iar la ITP verifica mai mult sa nu fie uzate, putini se uita dupa dimensiuni, mai ales daca nu sunt diferente semnificative.
Daca totusi vrei sa fii tu linistit, poti face o vizita la RAR sa ti le treaca in CIV.
Dpdv tehnic, anvelopele 175/65/14 sunt perfect compatibile cu masina ta.

| daniel32 explică (pentru regis):

Am scris eronat in loc de cartea de iddentitate am scris tehnica.Nu este trecut nici jos la modificari. multumesc de raspuns!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tehnic poti, legal e posibil sa ai probleme.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Le poti pune, tehnic vorbind n-o sa ai nici o problema, cred ca sunt la fel de inalte ca si cele din dimensiunile trecute in carte.
Problema e insa la ITP. Are colegul meu o dimensiune ca si asta, intre cele mentionate in carte, iar la ITP a fost respins din cauza asta.

| Joker11 a răspuns:

Le poti pune, tehnic vorbind n-o sa ai nici o problema, cred ca sunt la fel de inalte ca si cele din dimensiunile trecute in carte.
Problema e insa la ITP.

| daniel32 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!