| The0nly a întrebat:

A bagat tata niste Petrol cam 6 l in masina,, Volvo 760 TurboDisel" si a bagat plin rezervorul de motorina si acum cand accelereaza si merge un pic moare motorul stiti de ce? Dar daca il tureaza nu moare si daca sta pe loc merge dar da sa moara...ma puteti ajuta cineva cu experienta? fundita+Vot!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai poate fi in primul rand turbina, apoi pompa sau injectoare (Cum a spus cineva la un motor diesel,, Cauta bujiile si vezi daca sunt negre" si a cautat 2 ore laughing ) Cel mai bine ar fi sa golesti complet rezervorul sa adaugi niste motorina buna nu cea mai proasta pe care o gasesti la pompa (Adica cea mai ieftina) si apoi sa mergi cu ea minim 15 km dupa care bagi ce motorina vrei. Cum spunea cineva taximetristii folosesc metoda asta dar nu la Volvo sau BMW, AUDI sau marci serioase deoarece pompa da combustibilul foarte pulverizat si apar alte belele din cauza asta daca amesteci benzina cu motorina.

P.S.
Sper ca prin petrol nu te-ai referit chiar la petrol adica ne rafinat fiindca atunci posibil sa te alegi cu o pompa si niste injectoare noi!

3 răspunsuri:
| razzvan27 a răspuns:

Incearca sa bagi niste aditiv...dar eu unul as goli rezervorul si instalatia.eu am bagat odata un litru de tzuica in rezervor si aveam vreo 30 de litri de motorina dar nu a facut figuri big grin acum cu petrolul nu stiu cum e dar daca a inceput sa faca asa de la petrolul ala goleste instalatia ca e cel mai bine.

| senorita.ro a răspuns:

La rezervorul plin de motorina, 6 litrii de benzina chiar nu are nici o problema. Multi taximetristi apeleaza la acest truc ca sa ii dea viata mai lunga motorului. Adauga dupa motorina, putina benzina.

Personal am bagat benzina tot vreo 4 litrii inloc de motorina si nu am patit absolut nimic, totul a functionat perfect.

In cazul tau cu siguranta este vorba de turbina... Ai putea golii rezervorul dar ce faci cu motorina apoi? Mai bine adauga aditivi de la benzinarii pentru masini diesel. si dai bici big grin

| The0nly explică:

Am rez era sorbul infundat de la petrol bine ca nau fost injectoarele...