| AestheticPerf a întrebat:

Am un Peugeot 508 2011 1.6 TDCI si vreau sa stiu daca pot sa ii pun suspensie pe perna de aer. Daca da, trimiteti- mi un link de unde as putea sa cumpar asa ceva sau sa imi dati mai multe informatii si cam cat m- ar costa. FUNDAhappybig grin

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

A zis corect se mai numeste suspensie pneumatica!
N-am idee daca merge chiar pe orice masina dar vazand audi modificate care nu aveau asa ceva din fabrica (cum au seriile S de fabrica) cred ca cu ceva modificari se POATE monta, a da si pe dacia logan se poate pune laughing
O sa te ajunga destul de mult AestheticPerf manopera modificarile te ajung mult, sa nu uitam ca si aceste suspensii daca-s facute de noname ajung 4 bucati (fata spate) la 10.000 de lei daca-s facute de firme care echipeaza pe original grupul VAG cred ca bat lejer 20.000 de lei! Nu stiu de unde ti-a venit ideea, nu o sa o faci oricum LowRider din acea suspensie adica sa o ridici in sus si s-o cobori +100cm, asta nu cu 20.000 de lei happy
In locul tau cred ca mai sanatos pentru strazile din Romanica este sa pui un kit sport scump de la bilstein de ex. cu arcuri+amortizoare, ma refer la gama B14, B16 etc cele scumpe ca cele de rand de prin Obor sunt 200 de lei bucata;(
S-au daca ai probleme cred ca cel mai misto se va simti masina cu arcuri si amrotizoare noi originale asa cum a venit ea din fabrica, tot ce vrei sa schimbi altceva decat a facut producatorul are nevoie de improvizatie si nu stiu cat de sigure-s improvizatiile, eu nu stiu cum merg pe sosea baietii aia care au stance adica masina coborata pana la novelul soselei si mai au si distantieri intre janta si butuc de zici ca iese roata de pe masina, daca erau atat de sigure aceste modificari veneau masinile din fabrica asa!
Dar ai intrebat daca se poate, ei bine DA se poate ai nevoie de oameni priceputi care stiu sa faca chestia asta!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"suspensie pe perna de aer" - sau telescoape cu gaz?

| sierra1 a răspuns (pentru Simpatic):

"DA se poate ai nevoie de oameni priceputi" - plus o valiză de bani

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

Da,care la masina lui nu se prea merita pentru ca costul ajunge cat masina, bani pe care nu-i va recupera niciodata.
La masini cu specific de a fi tunate cum ar fi (dau la plezneala modele) toyota GT86, audi S3, ford focus RS s-ar merita pentru ca ele au potential de tuning atat ca si look cat ca si fiabilitate, ori sa modifici un sedan de familie mai putin.
Daca omul are bani in schimb sa faca ce doreste cu ei!

| Simpatic a răspuns (pentru sierra1):

A zis corect se mai numeste suspensie pneumatica!
N-am idee daca merge chiar pe orice masina dar vazand audi modificate care nu aveau asa ceva din fabrica (cum au seriile S de fabrica) cred ca cu ceva modificari se POATE monta, a da si pe dacia logan se poate pune laughing
O sa te ajunga destul de mult AestheticPerf manopera modificarile te ajung mult, sa nu uitam ca si aceste suspensii daca-s facute de noname ajung 4 bucati (fata spate) la 10.000 de lei daca-s facute de firme care echipeaza pe original grupul VAG cred ca bat lejer 20.000 de lei! Nu stiu de unde ti-a venit ideea, nu o sa o faci oricum LowRider din acea suspensie adica sa o ridici in sus si s-o cobori +100cm, asta nu cu 20.000 de lei happy
In locul tau cred ca mai sanatos pentru strazile din Romanica este sa pui un kit sport scump de la bilstein de ex. cu arcuri+amortizoare, ma refer la gama B14, B16 etc cele scumpe ca cele de rand de prin Obor sunt 200 de lei bucata;(
S-au daca ai probleme cred ca cel mai misto se va simti masina cu arcuri si amrotizoare noi originale asa cum a venit ea din fabrica, tot ce vrei sa schimbi altceva decat a facut producatorul are nevoie de improvizatie si nu stiu cat de sigure-s improvizatiile, eu nu stiu cum merg pe sosea baietii aia care au stance adica masina coborata pana la novelul soselei si mai au si distantieri intre janta si butuc de zici ca iese roata de pe masina, daca erau atat de sigure aceste modificari veneau masinile din fabrica asa!
Dar ai intrebat daca se poate, ei bine DA se poate ai nevoie de oameni priceputi care stiu sa faca chestia asta!