| vally66 a întrebat:

Vreau sa cumpar un peugeot 307 sau un opel astra clasic din 2003.Nu sunt hotarit si nu stiu calitatea fiecaruia si care e mai ieftin la service. Ce sfat imi dati?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am condus si una si alta, iar eu unul as opta foarte hotarat pentru Opel. In privinta costurilor, nu am idee cum sta treaba la Peugeot, dar la Opel Astra nu sunt scumpe piesele si gasesti multe alternative.

| emoboy a răspuns:

Opel-ul este mai bun si piesele sunt mai ieftine.Peugeot este mai mic si mai scump si piesele sunt si ele mai scumpe.

| Koisan69 a răspuns:

Peugeot este alegerea perfecta, sunt masini foarte rezistente, intretinerea clar mai scumpa ca un opel... dar mult mai rara. Cat despre calitatea germana a opelurilor...ma face sa rad." Din cocos nu faci gaina si nici din opel masina"

| florinel_8849 a răspuns:

Opel este mai bun calitativ

| arhivistu a răspuns:

Pejoul este mai bun si arata si mai bine dar la piese ii mult mai scump ca un opel...merge si un opel dar ii mai slabut.eu ti-as recomanda un passat 2002 2003 nu ii cu mult mai scump, dar macar ai masina ca lumea si spatioasa si rezistenta

| oliver427 a răspuns:

Baieti la masinile frantuzesti is mai scumpe piesele pentru ca is originale si contrafacute nu exista. Ia comparati preturile pieselor originale intre masinile nemtesti si frantuzesti si atunci o sa vedeti care is mai scumpe. PS. si eu sunt in dilema asta de a cumpara masina si nu stiu de care; imi place opel astra pe dinfara m dar cand te uiti inauntru la bord zici ca ii masina din 90. Peugeot 307 totusi arata mai bine. Calitativ nu stiu care ar fi mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cunostintele male (chiar daca sunt fata am trecut prin "chinurile" cumparari unei masini sh)

Opel - calitate germana :)
Peugeot- frantuzeasca, scumpa rau la piese din cate stiu eu
La design as alege Peugeot :) dar sunt o persoana practica deci Opel. Dar asta e doar parerea mea. Eu am un ford Ca :) asta mi-am permis, deocamdata, dar sunt foarte multumita de alegere.

Ai mai jos forumuri in care poti intra si poti vedea singur parerile si peripetiile proprietarilor de opel sau peugeot:
http://www.peugeotclubromania.ro/forum/forum.php
http://www.clubopel.com/

Iar aici o discutie despre alegerea intre: Peugeot, renault, opel sau wolskwagen?, calitate, fiabilitate, pret...
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=177918

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peugeot 307 e mult mai bun

| mecmecmec a răspuns:

Opel sunt super tari si sunt mult mai ieftinewinking

| miovasi a răspuns:

Am de vanzare un peugeot 307 cu numai 38. 000 km la bord si am fost singurul proprietar cu revizii facute numai la ei. Inaintea acestei masini am avut un Opel si intre cele doua de departe peugeoul mi-a mers la suflet, despre piese nu stiu caci la nici una nu am avut nici o problema

| marian_3448 a răspuns:

Opel astra clasic