| anonim_4396 a întrebat:

Bună,TPU! Am un VW Golf 3, motor 1.6, e mai vechi din anul 1998, am pornit de două ori ștergătoarele și casetofonul și nu am mai pornit-o, acum i-a murit bateria, nu mai pornești.Cum să i-o încarc?

Răspuns Câştigător
| Daniel_Miron_1992 a răspuns:

Salut, daca nu stii sa o dai jos, e si mai complicat asa.
poti foarte bine sa o alimentezi de la alta masina, rogi un prieten ca traga masina in fata masinii tale si cu 2 cabluri de alimentare dai curent de la una la alta.
Sau varianta 2 dar e mai grea, masina trebuie impinsa ca sa porneasca motorul, dar e foarte important sa nu fie in viteza ca sa poata fi impinsa, apoi pornesti motorul si in acest fel se incarca bateria

1 răspuns:
| вσмвση3ℓ a răspuns:

Dai bateria jos si pui redresorul pe ea.