| SnaX a întrebat:

Salut, am cumparat o masina vara trecuta. Un Opel Astra F 1997 cu motor 1.6 benzina. Am dat 1500 ron, i am scos catalizatorul, totul bun. Cand am cumparat o nu avea bateria buna. I am dat curent si a mers. Am adus o acasa si am lasat o acolo o luna, pana ce i am cumparat una noua. Acum 2 luni am pierdut cheia si nu am mai pornit o. Ieri am gasit o si am zis sa o pornesc. M am urcat in ea, am pus contactu, am deschis si am inchis trapa, a mers bine. Si i-am dat cheie. Dar cand i-am dat s-a auzit doar un clanc si atat. Bateria era noua, nu avea nimic. Martorii se aprindeau, dar dupa un timp am sesizat ca stergatoarele nu duceau pana la capat. Duceau pana la jumate doar in treapta 1. Ce sa aiba? Sper ca nu este electromotorul, alternatorul sau sa se fi descarcat bateria. In astea doua luni in care a stat a prins si o saptamana in care era niste temperaturi scazute, pana la -18 grade.

Răspuns Câştigător
| SoulReaver a răspuns:

În primul rând măsoară și încarcă bateria. Pune pe cineva la volan și când dă la cheie tu lovește electromotorul cu o coada de ciocan. Dacă învârte înseamnă că bateria e bună dar electromotorul ar trebui schimbat. Dacă o lași mult timp nepornită deconectează borna de plus.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Bateria se descarcă destul de mult la mașinile „noi" (nu gen D1300!) dacă nu sunt pornite măcar o jumătate de oră la 10-15 zile odată.
Asta ai pățit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a descarcat bateria, chiar daca era noua.
Acumulatoarele nu sunt generatoare.
Invata sa folosesti o masina; cand te urci in ea, nepornita de doua luni, prima data incerci sa pornesti motorul, ca sa nu irosesti curentul. Tu te-ai jucat ca fraierul cu trapa si stergatoarele, descarcand bateria.

| AB1Corduneanu a răspuns:

Rablă

| SnaX explică:

Am rezolvat, era bateria descarcata. I am dat curent de la o alta masina.