| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, as dori sa-mi sa spuna care e diferenta dintre un pinion si holsurub, le cam incurc una cu alta si saiba si piulita prin ce se diferentiaza?
Banuiesc ca nu seamana deloc pinionul stiu doar ca are cap hexagonal da nu 100 % sigur.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pinion = roata dintata /ax dintat (la o transmisie mecanica cu roti dintate este roata ceea mai mica, folosita pentru marirea fortei)
Holtz surub = surub pentru lemne
Saiba = o placuta metalica subtire rotunda in exterior si gaurita la mijloc. Se foloseste sub capul unui surub, pentru distantare sau pentru acoperirea unei gauri mai mari decat capul surubului.
Piulita = contra-piesa unui surub, IN care se insurubeaza partea filetata a unui surub.

Poze pentru fiecare poti cauta pe Google.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pinionul e o roata dintata folosita la transmisie, holsurubul prinde placa de rigips de cadru. Nu au nici o treaba unul cu celalalt.
Saiba e un inel folosit la etansare ori sistem anti-desfacere, piulita e un filet interior cu exteriorul hexagonal, folosit la ancorarea suruburilor/prezoanelor prin gauri.

| NLS a răspuns:

Https://5.imimg.com/data5/GU/QD/MY-55558017/pinion-gear-500x500.jpg

Cel din fata este un pinion, adica o roata dintata turnata direct pe un ax (arbore), cu unul sau mai multe trepte (treapta in cazul de fata inseamna diametru, mai exista si alte sensuri pentru acest cuvat, de exemplu in sintagma "treapta de viteza")...

Cealalta din spate, este o roata dintata. Se poate monta si ea pe un arbore cu diametrul potrivit (diferenta e ca roata dintata de pe pinion e turnata acolo, nu e asamblata mecanic)

********************************************
https://i.dedeman.ro/......001545.jpg

Holsurub ("holz" surub) = surub pentru lemn si placaj, etc, cu cap inecat, si pas mare (si de asemenea, inaltime mare a filetului)
*************************************
Intre pinion si holsurub exista la fel de multe asemanari ca si intre o vaca si un calorifer.
Nu cumva te referi la prezon?

https://www.truck1.eu/......736508.jpg

Un fel de surub, care la mijloc are o portiune neteda (uneori are si un diametru mai mare, cum vezi in imaginea de mai sus, alteori are acelasi diametru cu capul filetului), si are filet la ambele capete.

****************************

https://upload.wikimedia.org/......olo280.jpg

in imaginea de mai sus vezi 4 piulite (2 pe masa, 2 montate pe tija filetata)

iar restul sunt saibe.

Exista mai multe tipuri de saibe,
de exemplu, cea din imaginea de mai jos este o saiba de siguranta (saiba Schnorr).
Acele nervuri ale saibei ajuta la o strangere mai rigida, aderand si la piulita, dar si la piesa pe care o strangi cu respectivul surub + piulita.

https://webshop.schachermayer.com/......tahl_0.jpg

| gabicoo a răspuns:

Ambele pot fi înșurubate în nas!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cautare Google cu poze cu fiecare din ele si ai sa intelegi.
E chiar atat de greu?