| Teo026 a întrebat:

Salut, am o problema cu bicicleta. In ultimul timp am inceput sa investesc in ea. Am schimbat pinioane, lant, schimbatoare (Shimano) frane, roata spate etc. Cand am vrut sa ii fac proba, acum vreo 3 zile, am vazut ca pe foaia a 2-a si orice pinion scapa lantul de la foaie. Cand dau pe foaia mica sau foaia mare si pinionul 1-2-3-4, merge perfect, cum dau pe 5 sau 6 scapa de la pinioane (sunt sigur ca nu de la foi)
Inainte sa montez lantul nou am mers cu pinioanele noi la lantul vechi si nu avea nici o problema.
Schimbatoarele sunt reglate perfect si sunt noi.
Deci e o problema la lant, dar nu stiu ce sa ii fac.
Dau funda pentru cine ma ajuta la rezolvarea problemei. Multumesc.

4 răspunsuri:
| Carmen27 a răspuns:

Cred ca solutia e destul de simpla. Incearca sa ungi bine lantul si vezi daca este montat bine pe foi.

| Teo026 explică (pentru Carmen27):

E uns cu spray special de lanturi si e asezat perfect. Si totusi cand apas mai tare pe pedala scapa.

| Carmen27 a răspuns (pentru Teo026):

In cazul asta, schimba lantul.

| Teo026 explică (pentru Carmen27):

Lantul e nou, Shimano.