| razvan12312312313213123321 a întrebat:

Salut sunt razvan am un ATV 125cc si nu trage destul de bine. Stiu ca trebuie sa pun set mai mare dar am mai auzit ca trebuie sa schimb pinionul dar cum? intr-un pinion mai mare sau mai mic? plz help

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

E exact pe dos decat zice ombladonrolling on the floor
cu pinion mare trage mai usor dar pierde din viteza de varf.cu pinionul mic trage mai greu dar da viteza mai mare.

| Teo026 a răspuns:

Deci: daca schimbi pinionul de la motor si il pui mai mic o sa traga mai bine dar o sa scada din viteza, daca pui mai mare o sa fuga mai repede dar o sa aiba o plecare mai slaba. Daca vrei sa schimbi pinionul de pe rotile din spate, daca ii pui mai mare o sa traga mai bine dar o sa scada viteza, daca pui mai mic o sa creasca viteza dar o sa scada demarajul. Tu daca vrei sa lasi acelasi set trebuie sa ii pui ori pinionul de la motor mai mic ori ala de la rotile din spate mai mare

| ombladon a răspuns:

CU un pinion mai mare o sa accelereze greu dar atinge viteza mai mare, cu unul mai mic accelereaza mai bine dar ai viteza mai mica...