| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, as vrea sa imi achizitionez o masină pana in 5000€.
Pentru început, ce masini mi-ați recomanda?
Ce părere aveti despre alfa romeo 159 (2009-2010)
Sau seria 3/525 d?
Mentionez că vreau o masină sedan, nu berlina precum golful etc. Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Https://youtu.be/LNEoXxrMQTI asta e buna pentru tine. Nu din RO neaparat germana sa fie. Dupa mine as astepta sa fac vreo 20.000€ sa cumpar ceva de calitate in locu tau. Oricum am masina noua

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din cele prezentate mai sus cred ca e mai ok acel alfa deoarece bmw are tractiune spate si nu e ok pentru inceput dupa mine. Alfa romeo 159 nu e cea mai fiabila masina ever dar nu e nici asa rea cum o descriu unii. Dupa mine e fiabila ca un VW din perioada aia ( nu vorbesc de cele vechi cum e golf 4 sau passat B5.5). Singurul motor ok la Alfa e cel 1.9 CDTI 120cp care dupa mine ajunge pentru in incepator. La bmw as alege un seria 3 cu vechiul motor M47 daca vrei musai.
Totusi pentru orice incepator recomand o benzinara pana te inveti cu masina si sa conduci diesel. Ceva gen un VW jetta 1.6 MPI de ex. Bafta!

| lCupidon a răspuns:

Din câte știu, alfta romeo e nașpa la fiabilitate, dacă îți permiți sa o întreții e ok.
Despre bmw pentru un începător nu știu ce sa zic pentru ca are propulsie, dacă tu crezi ca poți sa o stăpânești e chiar ok, mai ales ca sunt foarte întâlnite și găsești piese peste tot

| Geowrge a răspuns:

Berlina = sedan. Golful e hatchback. happy
159 e frumoasa, dar la banii aia pregateste-te sa mai bagi vreo 2000 in ea dupa ce o cumperi. Chiar si dupa 12 ani, piesele de 159 sunt mult mai scumpe fata de celelalte marci... iar mecanicii care se baga la reparatii sunt foarte rari. Motorizarile diesel sunt pacatoase (egr, dpf, clapete swirl, manca ulei, etc), iar 1. 8tbi e mult mai scumpa. Uite aici niste pareri de la posesori... poate iti faci o idee https://dailydriven.ro/review/alfa-romeo-159-1-9-jtdm-150-cp-pareri