| Gabidan2000 a întrebat:

Salut! Vreau sa îmi achiziționez o masina noua anul acesta.Am un buget de pana la 18 mii de euro.As vrea o masina sa fie puțin mai sport (berlina sau coupe, poate si un hatchback).M-am orientat la Bmw seria 1 2017-Up, audi a3 sedan 2017-Up, audi A6 si A5.M-am gândit ca poate aici găsesc vreun cunoscător sau poate chiar un mecanic ca sa îmi spună si mie ce motoare sunt bune (nu contează dacă e benzina sau diesel, doar sa fie pana in 2000cmc ). Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

BMW are probleme electrice in timp, piese de plastic in motor tot facut in china, fiabilitate proasta. Toyota e asamblata in Japonia fiabilitatea e mult mai buna, masina sa fie minim din 2014 pentru ca alea din 2012 - 13 au avut rechemare la service din cauza valve spring dar a fost remediat gratuit fara costuri de producator. Rezista mai mult, ai grija de ea benzina 98 premium cu 230 lei ai un plin deja si te tine 500km. Poti sa-i faci conversia de volan daca vrei nu te duce asa mult poate 3000 eur dar zic ca are putini km intretinere mai buna si nu o calca asa tare astia in uk pentru ca e o insula mica abia apuca sa mearga undeva cu ea.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In uk gasesti masini perfecte pana in 15000 eur cea mai buna varianta ar fi un toyota GT86 putini km si intretinere buna din uk
https://www.autotrader.co.uk/......car-search Germania nu recomand, costa de 2X mai mult, rulaj mare si intretinere proasta. La asta consumu nu sare de 7L fiind modelul vechi a mea scoate 4, 4 - 6L in functie cum ii dau gaz si e din 2019. Se inscrie usor in BG dupa in RO daca vrei sa ii pui nr in tara. Mersul pe dreapta e usor nu e bai, gasesti si automate daca vrei, verificarile se face la reprezentanta daca vrei dar te asiguri sa fie vanzator britanic sau cei din dealer sa fie englezi 100% pentru ca nu dau tepe, indienii, pakistanezii da atentie mare. A mea e de la toyota si 4 ani garantie inclus cu 8600km la un pret de nimic 20.000€

| Gabidan2000 explică (pentru mgtow):

Volan pe stanga vreau.

| mgtow a răspuns (pentru Gabidan2000):

Cauti in mobile.de toate carpelile la bugetul tau gasesti in ro una mai slaba in dotari dar noua. happy

| Neindemanatul a răspuns:

Citroen ds5 2.0 bluehdi 180 cai big grin opteaza spre hybrid daca vrei 4x4